niedziela, 18 września 2016

Katarzyna Wolnik-Vera "Przystanek Barcelona"Katarzyna Wolnik-Vera, Przystanek Barcelona, wyd. 2, uaktualnione, Warszawa „Burda” 2016
Jestem wielka miłośniczką szeroko pojętej kultury Hiszpanii. Fascynuje mnie podobieństwo i inność w stosunku do naszego kraju. Barcelona to jedno z miast, które nie ma do siebie podobnych. Zakochuje się w niej każdy, kto choć kilka zabytków widział na zdjęciach, a co dopiero osoba podróżująca po tym niezwykłym mieście. O tej niezwykłej miłości, fascynacji, poznawaniu opowiada Katarzyna Wolnik-Vera w książce „Przystanek Barcelona”. Młoda, energiczna Polka wyrusza do Katalonii – jednego z separatystycznych regionów Hiszpanii – zaskakującej ją mrozem, śniegiem i zimą, która rzadko się tu pojawia. Mimo tego podróżniczka nie zraża się. Stopniowo poznaje swoje nowe miejsce zamieszkania, odkrywa uroki miejsc nieodwiedzanych przez turystów, dzieli się swoimi doświadczeniami.
Na pierwszy rzut oka przyciągnie nas piękna, solidna okładka, wiele interesujących zdjęć pokazujących miejsca, które autorka uważa za ważne. Nie zabraknie też takich, które można zaliczyć do prywatnych, przez co przewodnik staje się bardziej osobisty. W to doświadczenie Katarzyny Wolnik-Very wprowadza nas również tekst poruszający osobiste wydarzenia, wyjaśniający przyczyny podróży, próby przetrwania i przystosowania się do nowego miejsca, fascynacje i stoczone walki. Autorka nie tylko dzieli się zaletami tego miasta, ale pisze również o jego wadach, a jedną z nich są liczne dziury w murach (np. przy kratkach wentylacyjnych) sprzyjające przemieszczaniu się zwierząt.
Katarzyna Wolnik-Vera prowadzi nas ulicami, opisuje je, pozwala zarazić nam się czarem tego miasta. Poznamy troszkę historii, dowiemy się o teraźniejszości oraz odkryjemy emocje wywoływane przez te miejsca. W książce znajdziemy wiele cennych, praktycznych informacji, pozwalających zwykłemu podróżnikowi odnaleźć się w nowym miejscu. Liczne informacje dotyczące możliwości uzyskania pomocy, bogactwa kuchni, architektury, możliwości lokomocyjnych pozwolą naprawdę bardzo dobrze przygotować się do mieszkania w Barcelonie.
Wielkim plusem jest bezpośredniość autorki, jej otwartość do dzielenia się osobistymi doświadczeniami. Prosty, żywy język sprawia, że lekturę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Wchodząc w świat prezentowany przez Katarzynę Wolnik-Verę mamy wrażenie, że czytamy opowieść o jej życiu w określonym mieście. Język, jakiego używa autorka bardzo przemawia do wyobraźni. Z technicznych elementów troszkę zaskoczyła mnie cienka okładka zestawiona ze solidnymi stronami. Grube, lekko śliskie kartki sprawiają, że jest to książka dość ciężka, ale też i solidna.
Myślę, że książka będzie doskonałym wstępem do podróży do Barcelony. Polecam wszystkim zainteresowanym poznawaniem Hiszpanii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz