piątek, 23 września 2016

Joshua Wolf Shenk "Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach"http://ksiegarnia.pwn.pl/Sila-duetow,361431301,p.html#emp-product-reviews
Joshua Wolf Shenk, Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach, tł. Małgorzata Guzowska, Warszawa „PWN” 2016
W naszej kulturze istnieje kult jednostek. Pamięta się o twórcach, pracowitych naukowcach, wynalazcach, ale zapomina się, że bez inspiracji ich potencjał pozostałby niewykorzystany. Każdy z nas czerpie pomysły z otoczenia, modyfikuje je, ulepsza. Czasami nawet negatywne emocje mogą stać się drogą do sukcesu. Rosnąca złość motywuje do pracy. Innym razem jest to współgranie, harmonia i wymiana myśli. Ważne, by w każdej sytuacji widzieć inspirację i dobrą naukę na przyszłość.
„Siła duetów. W poszukiwaniu istoty innowacji w twórczych tandemach” Joshui Wolfa Shenka to opowieść o zespołach, których współpraca pozwoliła jednej osobie osiągnąć sukces. Autor opisuje ich życie, sytuacje w jakich tworzyli, co stawało się motorem ich działań. Wśród tych par są zarówno przyjaciele, jak i małżonkowie: John Lenon i Paul McCartney, Francis Crick i James Watson (fizyk i biolog zajmujący się DNA), Thomas Edison i Samuel Insull, Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie, Matt Stone i Trey Parker, C. S. Lewis i J. R. R. Tolkien i wielu innych, wśród których nie zabraknie tancerzy, muzyków, pisarzy, rzeźbiarzy oraz naukowców. Opisy współpracy, zgrania osobowości, celów, umiejętności zaskakiwania, myślenia, godzenia swoich dróg.
Książka jest przemyślana, pokazuje jak w różnych dziedzinach życia współpraca wpływa na osiągnięcia ludzi, pozwala dostrzec swój potencjał, odkryć, że możemy być geniuszami i inspiracjami dla otoczenia. Do tego prosty, żywy język, interesujące fakty, ciekawe zestawienia. Wszystko to sprawia, że zaczynamy inaczej patrzeć nie tylko na twórców, ale i własne relacje z ludźmi. Całość doskonale podsumowuje przytoczony przez autora cytat z Herberta Spencera „Powstanie wspaniałego człowieka zależy od długiej serii złożonych wpływów (…) Zanim człowiek może zmienić swoją społeczność, sam musi zostać przez nią stworzony”. Proste obalenie inspiracji i natchnienia z „niebios” zmusza do szukania czynników, które mogą wpłynąć na każdego z nas.
W „Sile duetów” Joshua Wolf Shenk podkreśla znaczenie spotkania odpowiedniej osoby i nawiązania z nią współpracy. Czasami w ten sposób geniusze uzupełniają swoje braki wiedzy, innym razem niedobór czasu, stają się wykonawcami czyiś wizji, wzajemnymi krytykami i codziennym wsparciem. Taka praca nie zawsze jest łatwa, ale za to przynosi wiele zmian, obfituje w innowację.
Książkę polecam każdemu. Dzięki tej lekturze czytelnicy będą mogli odkryć jak bardzo otoczenie i osoby, którymi się otaczamy wpływają na nasze osiągnięcia. Pozwoli wyciągnąć wnioski, dlaczego niektóre znajomości warto kontynuować, a inne lepiej zakończyć. Odkryją również, że trudne doświadczenia nie muszą kończyć się spaleniem mostów, ale dalszą inspirującą współpracą. Autor kładzie wielki nacisk na dialog i otwartość między ludźmi.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz