sobota, 17 września 2016

Grzegorz Kasdepke "Wczoraj, dzisiaj, jutro" il. Diana Karpowiczhttp://nk.com.pl/wczoraj-dzisiaj-jutro/2342/ksiazka.html#.V92uLjW83IU
Grzegorz Kasdepke, Wczoraj, dzisiaj, jutro, il. Diana Karpowicz, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016
„Jutro posprzątam – obiecałam mamie, idąc spać” – tak zaczyna się piękna opowieść o odkrywaniu świata, znaczenia słów, próbie tłumaczenia świata, odnajdywaniu siebie w czasie i przestrzeni. Mała zmęczona dziewczynka wie, że powinna zrobić pewne rzeczy, ale ich nie robi, ponieważ każdego dnia czeka i czeka. A mały czytelnik czeka z nią na Jutro, które ciągle nie może przyjść, bo kiedy ona się budzi znowu jest Dziś bardzo szybko zmieniające się we Wczoraj. Każdego dnia bohaterka bawi się z Dziś. Niestety jest ono wielkim bałaganiarzem i za każdym razem, kiedy mama wraca z pracy zastaje w domu chaos. Aby sobie ułatwić zadanie i poznać jutro postanawia sportretować te dni. Pod wpływem przybywających obowiązków powstało Przedwczoraj i Pojutrze. Pewnego dnia mama postanowiła, że posprzątają razem. Robili to tak długo, aż skończył się dzień.
Grzegorz Kasdepke po raz kolejny zabiera dzieci w interesującą przygodę. Tym razem bohaterami są kłopotliwe słowa, których znaczenia trudno dzieciom wyjaśnić. Oczekiwanie na kolejny dzień i odkrywanie, że zawsze jest to Dziś, że możemy żyć tylko w teraźniejszości jest przygodą wzbogaconą zabawą. Świat widziany oczami dziecka to ciągłe poznawanie, odkrywanie, tworzenie. A co widzi rodzic? Wielki bałagan, rozlane farbki, beztroskie dziecko, które nie wykonuje poleceń i dyskutuje na temat tego, kiedy ma posprzątać. Moment samodzielnych porządków jednak się nie może zbliżyć, bo jeśli dorosły odkrywa, że Jutro zmieniło się w Dziś to dla dziecka nie jest to sprawa taka łatwa. Przecież dzień nie może tak łatwo zmienić się w inny. A może trzeba zacząć przygodę od nowa, aby zrozumieć?
„Wczoraj, dzisiaj, jutro” to świetna lektura dla przedszkolaków i ich rodziców. Dzieciom pozwala oswoić się ze znaczeniem słów, a rodzicom dzieci zrozumieć problem odnalezienia się w świecie znaczeń. Ciepłe relacje, wspólne sprzątanie, nauka samodzielności, pozwalanie dziecku na rozwijanie własnych umiejętności oraz wyobraźni oraz okazywanie miłości – takie wartości przebijają przez tekst doskonale ujmujący dziecięcą perspektywę.
Książkę wzbogacono ilustracjami Diany Karpowicz. Proste rysunki doskonale wpisują się w umiejętności przedszkolaków oraz uczniów nauczania początkowego. Wielość barw, kształtów oraz jednoczesne ograniczenie się do kliku podstawowych kolorów na jednej stronie sprawia, że młody czytelnik nie jest zagubiony w lekturze działającej na jego wyobraźnię. Przewaga ciepłych barw, kontrastujące zastawienia pozwalają na skoncentrowanie uwagi na lekturze oraz dobrze przyciągają wzrok młodego czytelnika. Książkę ze sztywnymi, dobrze zszytymi stronami (kartki jak w bloku technicznym) oprawiono matową, kartonową oprawę. Całość jest estetyczna i pouczająca.
„Wczoraj, dzisiaj, jutro” Grzegorza Kasdepke i Diany Karpowicz to interesująca lektura dla przedszkolaków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz