Etykiety

wtorek, 11 sierpnia 2015

Paweł Maj "Przygody niezwykłych bohaterów, czyli bajki terapeutyczne dla dzieci"Paweł Maj, Przygody niezwykłych bohaterów, czyli bajki terapeutyczne dla dzieci, il. Anna Maj, Gdynia „Nova Res” 2015
Książka może być świetnym materiałem edukacyjnym, doskonałą pomocą terapeutyczną, narzędziem pozwalającym wyjaśnić sprawy proste i skomplikowane. Baśnie dla dzieci mają pokazywać to, co dla dorosłych wydaje się oczywiste, oswajać dzieci z otoczeniem, dawać przykłady. Taki właśnie jest zbiór Pawła Maja „Przygody niezwykłych bohaterów”. Znajdziemy w nim interesujące opowieści o adopcji dziecka, pierwszym pójściu do przedszkola, o zniechęcaniu do siebie krzykiem, chodzeniu spać wieczorem, szanowaniu zabawek, podróżach, wizycie u lekarza, utrzymywaniu czystości, obowiązkach dzieci, przeprowadzce.
Niedługie utwory pokazują nam nieco inny niż znany dorosłym świat. Jest on zamieszkały przez olbrzymy i krasnale, dinozaury, kaczki, owieczki, czarodziejów, magiczne przedmioty. Otoczenie z baśni doskonale wpisuje się w dziecięce wyobrażenia o świecie i pozwala w ten sposób przekonać pociechy do stosowania się do pewnych zasad życia społecznego oraz pozwolą uporać się im z nieoczekiwanymi zmianami. Najlepszym przykładem jest tu bajka o olbrzymach, do których trafia mała dziewczynka, która wypadła z domu krasnalów. Bohaterka odkrywa, że w końcu trafiła do właściwej rodziny, w której może się rozwinąć.
Bardzo ciekawym utworem jest opowieść o „Kaczce Krzykaczce” pokazującym dzieciom, że krzyk zniechęca otoczenie do nas. Przez ciągłe pretensje kaczka straciła wszystkich sąsiadów i przyjaciół. Pewnego dnia odkryła, że sama jest źródłem wielkiego hałasu. Po przeproszeniu i obietnicy poprawy na nowo może cieszyć się towarzystwem przyjaciół.
Kolejną interesującą baśnią pokazującym dzieciom, że przedszkole może być miejscem interesującym jest pokazanie świata „Zimowej Owieczki”, która boi się być w specjalnej zagrodzie, w której ma się nauczyć być dorosłą i samodzielną owcą. Po kilku dniach odkrywa, że taka nauka jest świetną zabawą.
Zbiór polecam przedszkolakom.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza