Etykiety

wtorek, 11 sierpnia 2015

Małgorzata Stękowska-Zaremba "Bery, gangster i góra kłopotów"http://nk.com.pl/bery-gangster-i-gora-klopotow/2208/ksiazka.html#.VcnrvfneLeM
Małgorzata Stękowska-Zaremba, Bery, gangster i góra kłopotów, il. Monika Pollak, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2015
„Bery, gangster i góra kłopotów” to przede wszystkim opowieść o tym jak bardzo pierwsze wrażenie może być mylące, dlatego nie należy nikogo oceniać po wyglądzie. Tak właśnie na początku robią Kuba i Wojtek szukający wszędzie sensacji i urozmaicenia nudnego życia na osiedlu. Każdy nowy samochód oraz jego właściciel jest powodem do snucia domysłów. W ten właśnie sposób chłopcy poznają gangstera, pana A Ty Kto, Wintzu, Bartka oraz Berego. Nawet rodzice chłopców przekonują się, że pozory mogą mylić i czasami należy wtajemniczać dzieci w sprawy finansowe.
Jak w każdej opowieści dla dzieci wszystko kończy się dobrze: łobuzujący i fantazjujący chłopcy okażą się nie tacy źli, jak wydawało się to nauczycielce i rodzicom. Są dzielniejsi niż mogliby o to posądzić ich rówieśnicy, a do tego zdobywają nietypowe przyjaźnie, dzięki którym uczą się otwartości wobec innych ludzi. Nie zabraknie też tematu utraty, śmierci, starości, nierówności. Nieco samotny drugoklasista dzięki dobremu sercu zdobędzie nowe przyjaźnie.
Małgorzata Strękowska-Zaremba zabiera dzieci w świat im bliski: dziewczynki interesują się księżniczkami, a chłopcy po lekturze „Harrego Pottera” marzą o równie niezwykłej podróży jak czarodziej uczący się w Hogwardzie. Jak skończy się ich podróż przekonajcie się sami. Książkę polecam uczniom pierwszych klas szkoły podstawowej.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza