Etykiety

piątek, 7 sierpnia 2015

Sławomir Zatwardnicki "Elementarz katolika"http://www.wydawnictwofronda.pl/elementarz-katolika
Sławomir Zatwardnicki, Elementarz katolika, Warszawa „Fronda” 2015
Poznawanie tajników wiary nie jest łatwe. Upraszczanie wiary i religii do odprawienia kilku modlitw, uczestnictwa w obrządkach pozbawia sacrum, przez co przeciętny chrześcijanin nie wie w co tak naprawdę wierzy. Zgłębianie wiedzy o objawieniu jest jednym z zadań każdego wierzącego. Niestety to tylko ideały. Bardziej prawdziwe jest za to zdanie cytowane za Alfredem Loisym: „Jezus głosił królestwo, a tymczasem pojawił się Kościół”. Sławomir Zatwardnicki stara się wyjaśnić dlaczego tak się stało.
„W szalonej, choć rozumnej przecież miłości Boga do człowieka nie ma żadnej patologii. Jest to miłość aż do bólu konsekwentna. Kościół to nie ‘wypadek przy pracy, ani nie przypadek bez pracy’, ani nie przypadek bez pracy” – przekonuje nas autor prowadzący czytelników po tajnikach wiary, a przy okazji nie boi się wytknąć błędów w nauczaniu wierzących przez duchownych.
„Elementarz katolika” to interesująca lektura dla wszystkich, którzy chcą poznać wiarę katolików. Kwestie często ośmieszane ze względu na brak wiedzy i upraszczanie autor wyjaśnia przystępnie. Lekturę tę szczególnie polecam katolikom.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza