Etykiety

poniedziałek, 17 sierpnia 2015

Krzysztof Wasilonek "Lost Angels"http://www.wforma.eu/17,lost-angels.html
Krzysztof Wasilonek, Lost Angels, Szczecin „Forma” 2007
Lost Angels wydaje się miastem takim jak każde inne: są tu służby porządkowe, dziwne morderstwa, walki o władzę, zmiany ustrojów społecznych. W tych warunkach toczą swoje życie zwykli ludzie. Poza tym wszystkim miasto jest jednak całkowicie inne od wszystkich nam znanych: kaczki mogą chodzić do szkoły, drzewa mają swoje dusze, a do tego ścierają w nim się siły dobra i złą decydujące o równowadze w kosmosie. Kiedy owej równowagi brakuje świat musi ulec ostatecznej zagładzie. Aby do tego nie doszło pierwiastek dobry i zły co jakiś czas muszą zawierać pokój, zawieszać broń i pozwalać na odnawianie się świata, w którym wszystko (łącznie z dobrem i złem) odrodzi się: „Odrodzicie się. Odrodzimy się wszyscy. Może gorsi, a może lepsi, ale odrodzimy się.
Popatrz na ten świat. Jest zgniły i przestarzały. Umiera. Im dłużej będziecie zwlekać tym dłuższa będzie jego agonia. Skróćcie mu cierpienie i pozwólcie mu się odrodzić”.
O tym, co będzie dobre, a co złe decydują byty wyższe ponad Bozią znaną różnorodnym istotą. Tak samo wiedza jest złudne. Wiemy tylko tyle na ile nam pozwolono poznać świat:
Możesz być mędrcem
Możesz być głupcem
Obaj wiedzą tyle samo
Mędrzec szuka sensu życia
Głupiec po prostu je przeżywa
Odchodząc wyglądają tak samo
I nie wiedzą nic”.
Małe apokalipsy pozwalają na kolejne realizacje świata w odmiennych wersjach. Na świat przychodzimy z dwoma pierwiastkami: dobra i zła, a to, który w nas przeważy często zależy od zwykłego zbiegu okoliczności. Życie wszystkich bohaterów łączy się jak wielka pajęczyna. Każdy wpływa na los innych, a inni na jego. Los wydaje się być nieunikniony, a nad wszystkim panuje Bozia. Wszystko do czasu, kiedy do akcji wchodzą siły wyższe.
W książce roi się od postaci biblijnych, motywów z mitów i legend, a wszystko łączy się w piękną całość pokazującą alternatywną wersję kolejnej apokalipsy i teorii na temat bytów wyższych. Ponad to Krzysztof Wasilonek wykorzystuje wiele motywów politycznych, religijnych i kulturowych obecnych w naszym kraju.Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza