Etykiety

środa, 3 kwietnia 2019

Jan Twardowski "Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości" il. Elżbieta Kidacka


Jan Twardowski, Od ucha do ucha, czyli o uśmiechu i radości, oprac. Aleksandra Iwanowska, il. Elżbieta Kidacka, Poznań „Święty Wojciech” 2019

Jan Twardowski to ksiądz znany ze zdania „Śpieszmy się kochać ludzi – tak szybko odchodzą”. Tworzył bardzo różnorodne teksty: od wierszy po prozę, od tekstów dla dzieci po te dla dorosłych. Wszystkie cechuje wielka prostota i to, co do polskiej filozofii wniósł Józef Tischner (też ksiądz): szeroko pojęte spotkanie, obcowanie z drugim, wychodzenie naprzeciw ludziom, zwierzętom, światu i Bogu. Są to jednak treści dużo prostsze niż te filozofa, utwory, po które można sięgnąć z dzieckiem i potraktować jako pretekst do rozmowy o świecie, relacjach, wierze. Przy czym ten ostatni element jest w twórczości Jana Twardowskiego zawsze najważniejszy. Relacje z ludźmi i światem zawsze są ukazywane w kontekście kontaktu z Bogiem. I tak jest też w skierowanej dla dzieci książce „Od ucha do ucha” – kolejnym zbiorze o radości, miłości, niesieniu pomocy.

Pierwsze, na co zwracamy uwagę w książkach dla dzieci to strona wizualna. Ta publikacja nęci pastelowymi barwami, solidną okładką, pięknymi, subtelnymi ilustracjami Elżbiety Kidaciej, która z jednej strony bazuje na prostocie dziecięcych rysunków, a z drugiej bardzo dobrze je dopracowuje, przez co mają one swój urok i skutecznie przyciągają wzrok młodych czytelników. Tak jest i tym razem. Już od pierwszych stron witają nas specyficzne wizerunki ludzi poszukujących uśmiechu, a dalej widzimy świat pełen radości. Ilustratorka bardzo dobrze oddaje to, co jest w utworach Jana Twardowskiego, dzięki czemu dzieciom miło jest słuchać.

Teksty polskiego księdza mogą zaskoczyć tych, którym jego twórczość kojarzy się z wierszami. Tym razem sporo prozy. Bardzo poetyckiej, ale prozy o radościach, smutkach, poszukiwaniu szczęścia, uśmiechu, życzliwości, niesieniu pokoju, miłości, wychodzeniu ludziom naprzeciw, zmienianiu ich nastawienia na świat i życie, słuchaniu, walce z negatywnymi emocjami, odkrywaniu w sobie Boga, pierwszej komunii, przygotowywaniu serca na kontakt z Jezusem, ważnych wydarzeniach w roku liturgicznym i przeżywaniu ich z bliskimi. Z każdego tekstu przebija znaczenie relacji z Bogiem i jej wpływ na to, w jaki sposób traktujemy innych.

„Od ucha do ucha” to książka z niedługimi tekstami zachęcającymi do rozmowy o pewnych zjawiskach, pokazujących pozytywne elementy naszego życia i podpowiedzi, gdzie ich szukać. Oczywiście we wszystkich na pierwszym miejscu jest tematyka religijna i przez jej perspektywę Twardowski pokazuje świat, dlatego nie będzie to czytanka dla każdego tylko dla rodzin wierzącym z naciskiem na katolickie, w których jest określone podejście do sakramentów. Teksty bardzo proste, przyjemne, refleksyjne. Myślę, że powinny przypaść do gustu uczniom nauczania początkowego. Zwłaszcza tym przygotowującym się do sakramentów.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz