Etykiety

piątek, 26 kwietnia 2019

Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska "Historia dla dzieci" -audiobook


Uczenie historii to uczenie życia. Wielki paradoks polega jednak na tym, że tę bardzo ważną dziedzinę wielokrotnie podawano manipulacji, dlatego bardzo ważne jest ciągłe prowadzenie badań i odkrywanie jak naprawdę wyglądała przeszłość oraz przekazywanie zdobytej wiedzy młodemu pokoleniu. To pomaga kształtować postawy patriotyczne i właściwe wzorce społeczne.
Agnieszka Wiktorowska-Chmielewska w audiobooku „Historia dla dzieci” pomaga wprowadzić młodych słuchaczy w świat naszych zawiłych dziejów. Bohaterami ej opowieści jest dziadek i dwoje wnuków. Ich codzienność staje się pretekstem do poruszania ważnych kwestii, opowiadania o przeszłości. Legendy przeplatają prawdziwe wydarzenia, pomagają zrozumieć dawne życie oraz zrozumieć znaczenie wielu słów. Wśród znanych postaci z naszych dziejów znajdzie się Kazimierz Wielki, Kazimierz Jagiellończyk, Stefan Batory, Tadeusz Kościuszko, św. Kinga, Władysław Łokietek. Każda z opowieści jest alegoryczna. Do historii wprowadzają nas bajki. Są to historie o krawcu, który z powodu niezdecydowania klientki i pośpiechu uszył szatę, która się rozpadła, o lwie kochającym wolność i słońce, o zaklętym wiarusie pomagająca lepiej zrozumieć 123 lata niewoli, o rybaku, który musiał zrezygnować z życia nad morzem i wyjechać z dala od domu, aby mieć za co utrzymać rodzinę, o dobrej królowej ratującej górników, a także zaletach bycia małym. Autorka pozwala nam poznać klimat minionych czasów, zdobyć wiedzę na temat przemijających zawodów i zwyczajów, poznać zależności polityczne.
Podział na role oraz wprowadzenie elementów znanych z codzienności dzieci sprawia, że są to bardzo przyjemne w odbiorze słuchowiska. Do tego autorka przemyca bardzo wiele pozytywnych postaw społecznych. Za pomocą opowieści pokazuje, że nie należy wyśmiewać się z mniejszych, nie wolno być złośliwym, dobrze wiedzieć, do czego dążymy, inwestować w naukę, pracować dla kraju, być gotowym na emigrację i pomagać innym.
Słuchanie słuchowisk ma jeszcze tę zaletę, że pomaga rozwijać komunikatywność przez wspomaganie jednego z jej ważnych elementów: umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Do tego potrzebna jest koncentracja, która przyda się także w przypadku czytania, pisania, codziennej rozmowy. Warto po każdej opowieści zachęcić dziecko do opowiedzenia nam o czym była, innym razem jakie wyciągnęło wnioski albo po prostu spytać o czyny określonego bohatera. Dzięki takim prostym ćwiczeniom nasza pociecha nauczy się uważnie słuchać i formułować jasne komunikaty. Te umiejętności z kolei wzmacniają pewność siebie nie tylko w szkole,  ale i w grupie rówieśniczej, która ma znaczący wpływ na postępy naszego dziecka w nauce. Do tego na pewno taka umiejętność przyda się w życiu dorosłym, ponieważ osoby ładniej i bardziej jasno wypowiadające się (chociaż mam wrażenie, że polityków to nie dotyczy) są lepie oceniane.
Zainteresowanych słuchowiskami zapraszam na stronę www.historiadladzieci.pl, gdzie można bezpłatnie pobrać lub odsłuchać bajki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz