Etykiety

poniedziałek, 22 kwietnia 2019

Béka "Studio tańca 3" il. Crip


Béka, Studio tańca 3, il. Crip, tł. Marek Puszczewicz, Warszawa „Egmont” 2019

Nowa seria „Komiksy są super!”, do których wchodzą niesamowicie realistyczne opowieści pokazane z perspektywy dziecka podbiły serca młodych czytelników i ich rodziców. Wśród komiksów znajdziemy przygody Ptysia i Billa, uczennic szkoły tańca, życie jedynaczki samotnie wychowywanej przez mamę i perypetie sześcioletniej Rebeki przyjaźniącej się z mikrobem. Kolejne tomy porywają nas do dziecięcego lub młodzieżowego świata.

„Studio tańca” to komiks zarówno dla dzieci, jak i młodzieży. Autorzy pokazują nam, że taniec to doskonały sposób spędzenia wonnego czasu, wielka pasja, ale też sposób na zarabianie. Oczywiście pod warunkiem, że jest się dobrym. Aby to osiągnąć trzeba chodzić do odpowiedniej szkoły i dużo ćwiczyć, a także zachowywać odpowiednią dietę. To nie raz będzie wielkim wyzwaniem, o czym przekonamy się czytając „Studia tańca” pokazujące nam codzienność dziewczyn rozmiłowanych w tej aktywności fizycznej.

Różnego rodzaju szkoły zawsze są rewelacyjnym pretekstem do pokazania całego przekroju społeczeństwa. Mogłoby się wydawać, że w przypadku baletu będzie to dość trudne, ponieważ znajdziemy tam dość specyficzny wycinek z określonej grupy rówieśniczej. Ku naszemu zaskoczeniu dostajemy piękny obraz, w którym jest miejsce na przyjaźń, rywalizację, słabości, realizowanie marzeń na swój sposób. Bohaterkami komiksu są młode uczennice studia tańca. Nastolatki dzielą swój czas między naukę, pasję i czas wolny. Każda ma nieco inny charakter, nieco inne podejście do obowiązków, odmienne przekonania wpływające na to jakie relacje tworzy z innymi ludźmi. Ich zaangażowanie w swoje hobby staje się przyczyną zabawnych sytuacji, których przybywa, kiedy do studia tańca dołącza nauczyciel breakdance’a. Mieszanie różnych gatunków, poszukiwanie nowych aranżacji i układów będzie niezłym wyzwaniem i jednocześnie zabawą. Do tego trenujący taniec przejdą solidny kurs improwizacji oraz niesamowitej koncentracji. W studiu tańca uczą się też chłopacy, a jeden z nich nawet uczestniczy w zajęciach z baletu klasycznego, co zapewnia mu spore powodzenie u dziewcząt, czym nie mogą pochwalić się jego koledzy grający w piłkę nożną. Miewa to jednak swoje minusy, kiedy wszystkie dziewczęta chcąc mieć go, jako partnera w tańcu niechcący go taranują.

„Studio tańca” to przede wszystkim komiksowa opowieść o trzech przyjaciółkach: Julii, Lusi i Alii. Muszą one zmierzyć się z codziennymi treningami, złośliwą koleżanką, kolejnymi partiami nauki i znaleźć czas na dobrą zabawę oraz realizację marzeń. Jednostronowe scenki pełne są zabawnych sytuacji, podkreślania słabości, a przez do zapewniają nam świetną zabawę. Autonomiczne ujęcia stanowią spójną całość i opowiadają o szkolnym życiu, pozwalają zajrzeć na próby, zobaczyć przygotowania do przedstawień, występy oraz zmagania z przyrodą oraz intrygami. Całość bardzo życiowa i pełna humoru. Dużym plusem jest tu różnorodność etniczna bohaterów, pokazanie, że różnice mogą łączyć, jeśli tylko chcemy się od siebie uczyć i ze sobą współpracować.

W trzecim tomie nie zabraknie konkursów, podróży, wyzwań, próbowania nowych rzeczy. Dziewczęta będą miały sporo okazji do występowania. Zwłaszcza, że w wakacje z radością ruszają na tournée, w czasie którego znajdą stałych wielbicieli. Dowiemy się też jak sprytnie bohaterki przekonają swoich rodziców na wyjazd do Londynu, gdzie będą mogły wziąć udział w świątecznym występie. Mieszkając u swojej przyjaciółki odkryją, że nie tylko do ich szkoły chodzi złośliwa i zapatrzona w siebie dziewczyna. Karma jednak wraca i zło w jakiś sposób zawsze zostaje ukarane.

Dopełnieniem treści są piękne ilustracje, w cukierkowych barwach, z prostą kreską, minimalną grafiką, dzięki czemu poszczególne plansze są ascetyczne, ale kiedy trzeba nie brakuje na nich bogactwa wzorów. „Studio tańca” to przede wszystkim opowieści o relacjach uczennic, ich zamiłowaniu, poświęceniu, a także zmaganiu się ze słabościami oraz intrygami. Komiks ten – podobnie jak inne z serii- to zabawna i jednocześnie wzruszająco opowieść poruszająca istotne problemy, pomagająca pokazać jak ważna jest umiejętność dzielenia czasu na szkołę i hobby. Wielkim plusem komiksów należących do serii „Komiksy są super!” jest to, że opowiadają o sprawach bliskich dzieciom i tak właśnie jest i tu. Zdecydowanie polecam.

Polecam również
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz