Etykiety

poniedziałek, 14 lutego 2022

Seria "Koloruj i naklejaj"


Kognitywiści zauważyli, że umiejętności najlepiej przyswajamy sobie w czasie zabawy, aktywności, z której mamy pozytywne skojarzenia i właśnie z tego powodu sięgamy po materiały, które pod pozorem zabawy pomagają przećwiczyć i utrwalić sobie zdobytą wiedzę oraz umiejętności. Oczywiście takie zbiory muszą być dostosowane do wieku rozwojowego naszej pociechy, dlatego musimy uważnie śledzić kolejne postępu. Przedszkolakom można podsuwać proste labirynty, łamigłówki i łatwe zadania z literami i kolorowanki. Uczniom już nieco bardziej wymagające. Ważne, aby takie zbiory miały różnorodne zadania pozwalające ćwiczyć odmienne umiejętności i pozwalające szybko przejść od czynności do czynności, aby mózg nie przysypiał w czasie robienia kolejnego podobnego zadania. Taką różnorodność zapewniają kolorowanki wydawne w Wydawnictwie Harperkids.
W czasie rozpoczęcia pracy z książeczkami należy pamiętać o stopniowaniu długości czasu skupienia oraz trudności. Nie zawsze wiek podany na książeczce będzie odpowiadał wiekowi rozwojowemu naszego dziecka, dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia mniej wymagające i zacząć pracę od jednego zadania dziennie, a następnie zwiększać poziom trudności przez wprowadzenie kolejnego poziomu trudności i dodatkowych zadań. To pozwoli naszym pociechom przygotować się do pracy w szkole, gdzie wymagana jest dłuższa koncentracja.
Kolorowanie, rysowanie, rozwiązywanie prostych rebusów wydaje nam się zabawą bardzo lekką, niepozorną i nie angażującą, ale mającą zapewnić miło spędzony czas. Nic bardziej mylnego. Kolorowanie i rysowanie jest jednym z poważniejszych zajęć dzieci. Poza nauką prawidłowego trzymania kredki nasze pociechy ćwiczą koncentrację, motorykę małą, rozwijają zmysł artystyczny, koordynację, spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rozwijają mózg (w tym bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę). Zabawa z kredkami jest jednym z ważniejszych elementów edukacji przedszkolnej. Warto wówczas sięgnąć po kolorowanki dostosowane do wieku rozwojowego (czasami inny niż wiek biologiczny dziecka). Do tego kolorowanki z naklejkami z wzorem rysunku pomagają rozwinąć umiejętność naśladowania, odzwierciedlania. Takie szablony można wykorzystać na różne sposoby: kolorować, malować, wyklejać. Przy pierwszej aktywności można sięgnąć po różnego rodzaju kredki lub pisaki. Malowanie daje jeszcze większe pole do popisu, bo nie tylko materiałów jest więcej, ale i narzędzi: pędzle, palce, patyczki do uszu, gąbeczki itd. Wyklejanie też oferuje bardzo różnorodne możliwości: od naklejania plasteliny, po wklejanie kuleczek bibuły. Musimy pamiętać, że nie każdy szablon nadaje się do wszystkich tych czynności, ale myślę, że kolorowanki z serii „Koloruj i naklejaj” sprawdzą się ze względu na to, że mają duże, przejrzyste ilustracje, a sama czynność będzie zależała od umiejętności naszych pociech.
Plusem publikacji z tej serii jest to, że każdy ma motyw przewodni, którym są bohaterzy seriali animowanych. My tradycyjnie sięgnęłyśmy po Maszę i Niedźwiedzia, Muminki, Cocomelon i Paddingtona. Wcześniej zawitały u nas albumy z innych seriali animowanych (Bing, Kucyki, Mustang, Trolle, Smerfy). Musze przyznać, że obecnie brakuje nam Gumisiów. Każdy zeszyt oferuje szablony z postacią, naklejką do niej oraz krótkim opisem, dzięki czemu kolorowanka może być też niedługą czytanką i w ten sposób urozmaicić pracę dziecka.
„Muminki”, „Cocomelon” to albumy zdecydowanie z grubszą kreską i wyraźniejszymi kształtami, dzięki czemu sprawdzą się w przypadku młodszych dzieci. W dwóch pozostałych kreska jest cieńsza, ale nadal taka jak dla przedszkolaków. Praca z ulubionymi bohaterami Waszych pociech będzie świetną rozrywką i sposobem ćwiczenia wielu cennych umiejętności.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz