Etykiety

poniedziałek, 7 lutego 2022

Seria "Zwyczaje zwierząt"Dzieci uwielbiają zagadki, zabawy w skojarzenia, udawanie, odkrywanie tego, co zakryte i właśnie na tym bazują książki wydane przez HarperKids w ramach serii „Zwyczaje zwierząt”. Zabierają nas one w świat zwierzęcych zwyczajów bliskich tym dziecięcym, dlatego są tu takie publikacje jak „Chcę jeść!”, „Chcę spać!”, „Chcę się wykąpać!”, „Chcę zrobić kupę!”. Bazujące na zagadkach i zmyłkach publikacje zachęcają do samodzielności i podejmowania określonych czynności. Do tego pobudzają wyobraźnię, ukierunkowane są na twórcze myślenia, czyli zastanowienie się, co może kryć się pod prostymi ilustracjami jeśli je rozbudujemy.
Seria „Zwyczaje zwierząt” to przede wszystkim publikacje bazujące na zabawie w zmylanie, czyli mamy tu pytanie o przedmiot, który znajduje się na sąsiadującej stronie, a następnie – po rozciągnięciu/rozłożeniu kartki widzimy coś całkowicie innego. Z prostej ilustracji przechodzimy do rozbudowanego świata, który można wykorzystać do opowiadania, co widzimy na obrazku. Takie podejście pozwala pokazać dzieciom, że wyobraźnia, twórcze podejście pozwalają na różnorodne odpowiedzi i nie wszystko musi być takie jak nam się na początku może wydawać. Zrozumieją też, że jeden przedmiot może być punktem wyjścia do stworzenia wielu innych. Rozkładane karty warto wykorzystać jako inspirację do tworzenia własnych zagadek z rozbudowanymi światami, kartek z życzeniami itd.
„Chcę jeść” to książka zabierająca nas w świat jedzenia, ale jednocześnie pokazują ciekawostki na temat zwierząt. Każda informacja związana jest ze sposobem polowania, żywienia, zdobywania i przechowywania pokarmu. Dowiemy się tu, w jaki sposób strzelczyk poluje z wody na pająki, jak wyglądają mrówki miodne, dlaczego kameleonowi zmiana koloru pomaga w zdobyciu pokarmu, czym żywią się wieloryby, a na końcu młodzi czytelnicy dowiedzą się, że warto jeść samodzielnie.
„Chcę spać” to zagadki wychodzące od przedmiotów znanych dzieciom i przechodzące do związanych ze snem zwyczajów zwierząt. Z tej publikacji dowiemy się jak wyglądają śpiące ryby, w jaki sposób śpią nietoperze, dlaczego sowy mają zawsze jedno oko otwarte, jaka jest różnica między śpiącym koniem i źrebakiem, co żyrafy robią z szyją w czasie snu. A na samym końcu dziecko dowie się dlaczego sen jest bardzo ważny do prawidłowego rozwoju.
„Chcę zrobić kupę!” zabiera nas w świat zwierząt, które korzystają z „toalety”. Młodzi czytelnicy dowiedzą się, że bohaterzy publikacji czasami w ten sposób znaczą teren, pomagają w produkcji bardzo drogiej kawy, ekologicznych serwetek, a czasami do budowy ogrodzenia terytorium. Do tego odkryją, że niektóre zwierzaki tę czynność wykonują bardzo rzadko, a na końcu dowiedzą się, w jaki sposób należy zachować higienę w czasie pobytu w toalecie.
„Chcę się wykąpać” pozwala na oswojenie młodych czytelników z kąpielą i jednocześnie uzmysłowi, że każdy gatunek ma inny sposób na zachowanie czystości. Jedne czyszczą futro językiem, inne plują na kolce przeżutą papką, jeszcze inne zażywają błotnistych kąpieli, a dzieci korzystają z wanny. Każdy wprowadzający obrazem wiąże się z kąpielą i można zacząć lekturę od nazywania tych przedmiotów, a później odkrywać, co się pod nimi kryje.
Te publikacje pod pozorem zagadek, zabaw w zmylanie pozwalają oswoić dziecko ze strefami, z którymi może mieć problem.
Książki te mają solidne okładki i nieco cieńsze strony. Jest to śliska tektura, dzięki czemu są one przyjemne w dotyku, trwałe i łatwo przewraca się strony. Piękne ilustracje, proste teksty dopełniają całość i mogą posłużyć także dzieciom stawiającym pierwsze kroki w nauce czytania. Zdecydowanie polecam.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz