Etykiety

wtorek, 8 lutego 2022

Seria "Wiem, co jem!": „Pomidory”, „Chlebek”, „Banany” i Czekolada”


Nie ma lepszego sposobu na naukę niż podsuwanie ciekawostek dotyczących świata nam bliskiego i tu z pomocą po raz kolejny przychodzi nam seria „Wiem, co jem!” wydawana przez Wydawnictwo HarperKids. Jest ona podserią większej i znanej wszystkim rodzicom „Akademii mądrego dziecka”, czyli publikacji wychodzących naprzeciw rozwijania umiejętności młodych odkrywców. Z tymi książkami dbamy o rozwój spostrzegawczości, koncentracji, małej motoryki, zmysłów, a do tego zachęcamy do eksperymentowania, obserwowania, poszerzania wiedzy. I tak właśnie jest w przypadku książek przemycających informacje o jedzeniu. Na razie na polskim rynku ukazały się cztery publikacje: „Pomidory”, „Chlebek”, „Banany” i Czekolada”.
„Pomidory” to publikacja, która oprowadzi nas po świecie tych roślin. Dowiemy się skąd przywędrowały one do Europy, poznamy takich towarzyszy podróży jak ziemniaki fasolę, cukinię, kukurydzę. Znajdzie się tu też opowieść o zmianie zastosowania roślin (od ozdobnej do jadalnej), a przy okazji poznamy różnorodność kształtów i kolorów. Zajrzymy do szklarni, podpatrzymy pracę ogrodników, którzy eksperymentując dostosowali roślinę do naszych warunków klimatycznych. Do tego sporo miejsca poświęcono obróbce.
„Chlebek” to opowieść o pieczywie. Autorzy zabierają nas w świat zbóż i ich uprawy, sposobów przygotowania mąki oraz jej oznakowania. Dalej przyjrzymy się procesowi wypiekania różnych gatunków pieczywa.
„Banany” zabierają nas w świat owocu, który dziś dostępny jest dla każdego, ale nie zawsze tak było. Młodzi czytelnicy uświadomią sobie, że bywały one produktem luksusowym. Do tego mają one specjalne wymagania dotyczące upraw i przez to uprawiane są tylko w określonych warunkach, w których ta gigantyczna bylina ma szansę urosnąć i owocować. A wszystko w bardzo krótkim czasie. Dzieci dowiedzą się jak wygląda uprawa, w jaki sposób rolnicy muszą zabezpieczać roślinę, w jaki sposób wytworzono bananowce, jakie badania są prowadzone w celu polepszenia smaku, jak można wykorzystać owoc i pozostałości oraz kto najchętniej je te owoce.
A na koniec zabieram Was w świat czekolady, czyli opowieści, o czymś, co większość ludzi uwielbia. Wydaje nam się, że istniała ona od zawsze. Nic bardziej mylnego. Ta słodkość wymagała wielu stuleci dopracowywania i nadal w laboratoriach specjaliści pracują nad udoskonalaniem. Nim wybierzemy się do fabryki najpierw dowiemy się, gdzie rosną kakaowce, w jaki sposób napój z ich owoców wykorzystywali starożytni, jak przywędrowały one do Europy i powoli zmieniano przepisy, aby w końcu popularna stała się tabliczka czekolady. Udamy się na pola i dowiemy o wyzwaniach, z jakimi muszą uporać się rolnicy, poznamy sposoby obróbki. Do tego są tu ciekawostki dotyczące jakości tego smakołyku, stosowanych dodatków, szkodliwości czekolady dla naszych pupili.
Książki z serii „Wiem, co jem!” są świetnie przygotowane pod kątem merytorycznym. Dokładne opisany opis pochodzenia produktów, sposobów upraw, zmian i eksperymentów, które mają wpływ na obecny kształt i smak uświadamiają czytelnikom, że w produkcji jedzenia ciągle pojawia się coś nowego. W każdej publikacji poza wskazaniem miejsc pochodzenia mamy też sporo ciekawostek dotyczących ekologii. Dowiadujemy się jak stosowane środki chemiczne wpływają na jakość jedzenia i w jaki sposób oznaczane są te najlepsze.
Dużym plusem tych publikacji jest też solidny, ale matowy papier, przejrzystość tekstu (czarne, bezszeryfowe litery na białym tle) na bardzo duży wpływ na łatwość odbioru u osób, które uczą się czytać. Do tego tekst uzupełniają przejrzyste ilustracje będące pięknym uzupełnieniem tego, czego można dowiedzieć się z tekstu. Bardzo dobrze zszyte strony i solidna oprawa, sprawiają, że lektury są estetyczne i trwałe. Zdecydowanie polecam.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz