Etykiety

wtorek, 5 lipca 2022

Magdalena Krauze "Zaufaj mi jeszcze raz"


Każdy z nas krok po kroku zbliża się do spełnienia swoich marzeń. Jednym wychodzi to lepiej, innym gorzej. Paulina należy do wielkich szczęściar: ma 28 lat, wsparcie rodziny i przyjaciół, znalazła wymarzoną pracę. W tomie „Czekałam na ciebie” dowiadujemy się, że do pełni szczęścia brakuje jej tylko ukochanej osoby, z którą mogłaby się dzielić swoim szczęściem i budować rodzinę. Po latach kompleksów i traum w końcu czuje się wolna od tego. W liceum kochała się w Igorze, ale bez wzajemności. Później nie udało jej się już nikogo tak mocno pokochać i stworzyć stałego związku. Wydawałoby się, że jej życie będzie już monotonne i toczące się wokół pracy, kiedy pewnego dnia zaskakuje ją wiadomość o tym, że obecnego naczelnego redakcji ma zastąpić Igor Gradecki. Los po raz kolejny skrzyżował ich drogi. Okazuje się, że jej uczucia nie wygasły. „Czekałam na Ciebie" to opowieść o pierwszej miłości, która -mimo upływu czasu - nie mija. „Zaufaj mi jeszcze raz” jest kontynuacją, którą można czytać bez znajomości wcześniejszej historii, bo z tego tomu dowiemy się jak wyglądały początki owej znajomości, jaka była ich relacja w szkole średniej, z jakimi wyzwaniami musiała borykać się Paulina.

Do świata bohaterów wchodzimy w nietypowym, pełnym napięcia i akcji momencie. Paulina ucieka ulicą. Chce wrócić do mieszkania. Wszystko zaczęło się od tego, że kiedy była w gabinecie ukochanego wszedł do niego chłopiec, który od drzwi rzucił się do Igora wołając do niego „Tatusiu”. Zrozpaczona i przekonana tym, że stała się ofiara manipulacji Paulina ucieka i postanawia zerwać kontakt z narzeczonym. Zagubiona, rozżalona postanawia wyjechać do Karpacza, aby przemyśleć swoje życie, zdystansować się i ułatwić sobie rozstanie. Po szybkim opuszczeniu pracy Paulina nie chce rozmawiać z Igorem. Zastanawia się, czy nadal będzie w stanie z nim pracować. Jedno słowo wypowiedziane przez dziecko, o którego istnieniu nie wiedziała wywróciło jej życie do góry nogami. Czuje się oszukana i rozczarowana.
Wyjazd bardzo szybko okazuje się rewelacyjną decyzją. Tam nie tylko odzyskuje równowagę, ale też ma okazję z nieco innej perspektywy spojrzeć na własne zachowanie i ucieczkę. Bohaterka pod wpływem rozmów z nowymi znajomymi uświadamia sobie, że życie jest zbyt ulotne i warto dać szansę na wyjaśnienie sprawy. Przekonuje się, że urazy i niewyjaśnione tajemnice nie pomogą jej w dążeniu do szczęścia i zamknięciu tematu. Po powrocie do Legnicy całkowicie zmieni podejście do życia i będzie chciała poznać prawdę o Igorze. To okaże się bardzo zaskakująca.
„Zaufaj mi jeszcze raz” to historia uświadamiająca, że miłość to nie tylko zapewnienia, ale też czyny. Historia dwójki zakochanych przekona nas, że można budować związek tylko z jednoczesnym pamiętaniem przeszłości. Nie da się całkowicie odciąć od tego, co było, dlatego niesamowicie ważna jest sztuka kompromisu, słuchania drugiej osoby, otwartości i przede wszystkim szczerości. Ważnych rozmów nie wolno odkładać, ważnych spraw przemilczeć i zostawiać na później, bo one mogą przyczynić się do zakończenia związku.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz