Etykiety

środa, 20 lipca 2022

Zabawy i zadania z naklejkami. Bing


Kognitywiści zauważyli, że umiejętności najlepiej przyswajamy sobie w czasie zabawy, aktywności, z którą mamy pozytywne skojarzenia i właśnie z tego powodu sięgamy po materiały pozwalające na dobrą pracę pomagające utrwalić sobie zdobytą wiedzę. Oczywiście takie zbiory muszą być dostosowane do wieku rozwojowego naszej pociechy, dlatego musimy uważnie śledzić kolejne postępu. 

Przedszkolakom można podsuwać proste labirynty, łamigłówki i łatwe zadania z literami i kolorowanki. Uczniom już nieco bardziej wymagające. Ważne, aby takie zbiory miały różnorodne zadania pozwalające ćwiczyć odmienne umiejętności i pozwalające szybko przejść od czynności do czynności, aby mózg nie przysypiał w czasie robienia kolejnego podobnego zadania. Na taką różnorodność postawiono w serii „Zabawy i zadania z naklejkami” w Wydawnictwie Harperkids. Seria pięknie się rozrosłą i już znajdziemy w niej zeszyty z Maszą i Niedźwiedziem, Mustangami, Kucykami, Bingiem, Smerfami, Młodymi Tytanami, Super zwierzakami, Tomkiem i przyjaciółmi, Cleo i Cuquin. Z niektórymi bohaterami można spotkać się w kilku odsłonach. I tak jest też z Bingiem, po którego sięgnęłyśmy. Do tego trzeba wspomnieć o cenie: jest naprawdę bardzo dobra. W wielu księgarniach internetowych zapłacicie mniej niż 10 zł, więc warto szukać, sięgać i pracować z dzieckiem.
W czasie rozpoczęcia pracy z książeczkami należy pamiętać o stopniowaniu długości czasu skupienia oraz trudności. Nie zawsze wiek podany na książeczce będzie odpowiadał wiekowi rozwojowemu naszego dziecka, dlatego warto sięgnąć po ćwiczenia mniej wymagające i zacząć pracę od jednego zadania dziennie, a następnie zwiększać poziom trudności przez wprowadzenie kolejnego poziomu trudności i dodatkowych zadań. To pozwoli naszym pociechom przygotować się do pracy w szkole, gdzie wymagana jest dłuższa koncentracja.
Kolorowanie, rysowanie, rozwiązywanie prostych rebusów wydaje nam się zabawą bardzo lekką, niepozorną i nie angażującą, ale mającą zapewnić miło spędzony czas. Nic bardziej mylnego. Kolorowanie i rysowanie jest jednym z poważniejszych zajęć dzieci. Poza nauką prawidłowego trzymania kredki nasze pociechy ćwiczą koncentrację, motorykę małą, rozwijają zmysł artystyczny, koordynację, spostrzegawczość, logiczne myślenie oraz rozwijają mózg (w tym bardzo ważny ośrodek Broki odpowiedzialny za mowę). Zabawa z kredkami jest jednym z ważniejszych elementów edukacji przedszkolnej. Warto wówczas sięgnąć po kolorowanki dostosowane do wieku rozwojowego (czasami inny niż wiek biologiczny dziecka).

„Zabawy i zadania z naklejkami” to seria oferująca różnorodne ćwiczenia w jednym zeszycie. Każdy ma motyw przewodni, którym są bohaterzy seriali animowanych. Do tej pory miałyśmy wszystkie ćwiczenia oferowane przez wydawcę, dlatego kiedy tylko pojawiła się nowość nie mogłyśmy przejść obok niej obojętnie. W każdy zeszyt oferuje inne, ale podobne zadania. Do tego są one w odmiennej kolejności, więc zaczynając zeszyt dziecko nie wie, co znajdzie na kolejnych stronach.
Nowy album z Bingiem otwiera ciąg logiczny z roślinami. Później przechodzimy do labiryntu pozwalającego na przeniesienie się do parku. Nie zabraknie zabawy w dopasowywanie, które przedmioty pasują, doklejania różnorodnych elementów. Pojawia się tu też temat karmienia ptaków, recyklingu. Jest też kolorowanie, dopasowywanie, odnajdywanie różnic, czyi wszystko to, co pozwoli przedszkolakom lepiej rozwinąć ważne umiejętności.
Każdy z albumów ma nieco inny zbiór zadań. Niektóre są podobne, ale większość jednak zaskakuje dziecko. Mamy tu przejścia od zadań wymagających spostrzegawczość do tych z literami, a później kolorowania, by znowu wrócić do ćwiczenia spostrzegawczości. To pomaga w lepszym ćwiczeniu koncentracji i przyswajaniu sobie wiedzy, utrwalaniu zdobytej wiedzy, zachęca do rozwijania motoryki małej. Zdecydowanie polecam!

 
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz