piątek, 22 czerwca 2018

Seria "Poradnik dla dzieci"


Umiejętność udzielania pierwszej pomocy i właściwego zachowania to jedne z ważniejszych zdolności, o które trzeba dbać codziennie, ponieważ są nam potrzebne przez cały czas. Nigdy nie wiemy, w jakiej sytuacji się znajdziemy, dlatego musimy być przygotowani na każdą ewentualność. Obok przedszkolnej i szkolnej wiedzy powinniśmy pogłębiać wiedzę o zrachowaniach społecznych oraz możliwości udzielenia innym pomocy. Na rynku wydawniczym istnieje bogaty wybór poradników. Każdy autor ma swój sposób na przemycenie tej ważnej wiedzy. Jedni zabierają nas w świat właściwych zachowań przez odpowiednie ilustracje, inni opowiadają, w jaki sposób dostosować swoje czyny do sytuacji, jeszcze inni podają listę czynności. W niektórych książkach znajdziemy połączenie tych trzech elementów. I tak właśnie jest w publikacjach proponowanych przez Wydawnictwo Jedność z serii „Poradnik dla dzieci”.
Barbara Żołądek przy współpracy z Olą Makowską stworzyły interesującą propozycję czytelniczą dla dzieci. „Dobre maniery. Książka, którą mieć wypada” oraz „Pierwsza pomoc. Książka na wszelki wypadek” przybliżają nam dziecięcą codzienność oraz przemycają cenną wiedzę. Bohaterami opowieści są dzieci, których umiejętności dostosowania się do sytuacji zostały wystawione na próbę. W jednej książce będą to maniery, a w drugiej umiejętność udzielania pomocy w różnych sytuacjach.
„Pierwsza pomoc. Książka na wszelki wypadek” zawiera dziewięć opowiadań, z których przedszkolaki dowiedzą się w jaki sposób reagować w czasie krwawienia z nosa, znalezienia kogoś nieprzytomnego na ulicy, oparzenia, porażenia słonecznego, skaleczenia, drobin w oku, zakrztuszenia, ugryzienia, ukąszenia oraz w jaki sposób wyposażyć apteczkę. Bohaterzy, podobnie jak nasze dzieci, mają po kilka lat, uwielbiają się bawić, poznawać świat, próbować nowych rzeczy, ćwiczyć swoje zdolności, a czasami po prostu ugościć swoich kolegów. Takie rzeczy czasami kończą się źle i potrzebna jest pomoc, w czasie której można zostać superbohaterem na wzór tych z komiksów, ale z jedną specjalną super mocą: wiedzą, w jaki sposób pomóc. Dzieci, które dostały wskazówki od innych, w jaki sposób pozbyć negatywnych skutków wypadków mogą później same pomagać. Po każdym niedługim opowiadaniu (1-2 strony) młodzi czytelnicy znajdą informacje pomagające w określonej sytuacji, dzięki czemu mogą sobie utrwalić nabytą wiedzę. Wszystkie historie są proste i interesujące, pokazują sytuacje znane każdemu dziecku: zabawa na huśtawce, jazda rowerem, omdlenie, poparzenie, siedzenie na słońcu, stłuczki, jedzenie w czasie wygłupów, ugryzienie czy ukąszenia przez zwierzęta. Całość podsumowuje strona zawierająca wskazówki, jakie rzeczy są niezbędne w apteczce.
„Dobre maniery. Książka, którą mieć wypada” zabiera nas w świat właściwych zachowań, których (podobnie jak w przypadku pierwszej pomocy) trzeba się nauczyć, ponieważ nikt z nas nie rodzi się z wiedzą społeczną. Dzięki publikacji dzieci zdobędą podstawowe wiadomości na temat tego, w jaki sposób zachować się wobec mijanych na klatce schodowej osób, jakie zachowania są właściwe w restauracji, dlaczego w miejscach publicznych musimy pamiętać o innych i zachowywać się cicho, uprzejmie oraz uważnie, w jaki sposób składać życzenia i wręczać kwiaty, dlaczego ważne jest przychodzenie na ustaloną godzinę, dlaczego nasz ubiór jest ważny i w jakich miejscach powinniśmy szczególnie zadbać o estetykę stroju oraz higienę osobistą. W publikacji dzieci znajdą cenne wskazówki na temat tego, jak właściwie jeść, jaka postawę zachowywać, z jakich sztućców korzystać. Nie zabraknie też ważnego problemu naruszania cudzej przestrzeni prywatnej, np. w czasie gry w piłkę czy zakłócania ciszy nocnej czy jazdy pociągiem, w którym zmuszamy współpasażerów do wysłuchania naszych życiowych opowieści, którymi dzielimy się ze znajomymi przez telefon.
Obie książki są podobne wizualnie: przeważa biel, duża czcionka, estetyczne ilustracje, a ważne informacje zawarto w kolorowych dymkach, dzięki czemu są one przejrzyste. Do tego każdej czytance towarzyszy zadanie: dzieci muszą ocenić (na podstawie wiedzy zdobytej z przeczytanego opowiadania), które zachowanie jest dobre. Połączenie prostych opowieści , ćwiczeń oraz ciekawostek pomaga w utrwalaniu przekazywanej dzieciom wiedzy.
Obie książki posiadają śliskie strony, bardzo dobry papier, mają zszyte kartki. Całość oprawiono w solidne, śliskie okładki, dzięki czemu publikacje są trwałe i mogą dłużej posłużyć przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego. Zdecydowanie polecam.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz