Etykiety

poniedziałek, 17 listopada 2014

Anna Pluta "I Ty zostaniesz Demostenesem. Ćwiczenia dla małych i dużych"http://novaeres.pl/
Anna Pluta, I Ty zostaniesz Demostenesem. Ćwiczenia dla małych i dużych, Gdynia „Novae Res” 2014
Nie wystarczy mówić z sensem, aby być zrozumianym. Trzeba mówić wyraźnie. Większość problemów z komunikacją z innymi osobami wynika z naszej niedbałości i lenistwa lub nawyku: tak mówiły osoby, z którymi się wychowywaliśmy. Jednak samo posługiwanie się językiem we współczesnym świecie nie wystarcza. O ile nasi znajomi potrafią nam wybaczyć seplenienie, szumienie i wiele innych błędów pracodawcy nie będą skłonni tego robić. Nasz sukces zależy nie tylko od tego, jakim słownictwem się posługujemy, ale i od sposobu artykułowania go. Nikt nie urodził się mistrzem mowy. Dzieci od małego wiele godzin z uporem ćwiczą wymawianie głosek, sylab, a później je łączą, by w wieku dwóch lat potrafić porozumiewać się z dorosłymi. Oczywiście nie są to idealnie brzmiące słowa, dlatego z pomocą rodzicom przyjdą logopedzi i książki z prostymi wierszykami. Kolejne etapy kształcenia dykcji będą wymagały bardziej skomplikowanego materiału i tu naprzeciw wychodzi Anna Pluta ze swoim zbiorem dwudziestu ośmiu wierszyków łamiących język.
„I Ty zostaniesz Demostenesem. Ćwiczenia dykcji dla małych i dużych” to książka, która nie tylko może służyć do nauki wymowy dla dzieci i dorosłych, ale przede wszystkim źródło krótkich zabawnych utworów, które przyciągną nasze pociechy i sferą językową i graficzną. Ilustracji jest niewiele, ale na pewno urozmaicają ćwiczenia. W krótkim wstępie autorka podzieliła się z nami bardzo interesującą historią o Demostenesie, który miał wadę wymowy, a dzięki długim i wytrwałym oraz dokładnym ćwiczeniom stał się znakomitym mówcą, którego legenda o sztuce oratorskiej przetrwała do dziś.
W utworach Anny Pluty znajdziemy wiele odwołań do utworów znanych nam z klasyków, np. „Okulary” Juliana Tuwima stały się inspiracją do „Muszki koniuszego”, która jest naszpikowana wyrazami ze spółgłoskami szczelinowymi.
Chcąc poprawić swoją dykcję musimy pamiętać, że konieczna jest wizyta u logopedy, który pozwoli nam określić przyczynę błędnej wymowy oraz wskaże ćwiczenia, które mogą być rozwijane dzięki ćwiczeniu wymawiania zdań pełnych „kamyków Demostenesa”.
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza