Etykiety

wtorek, 18 listopada 2014

"Wiadomości ASP w Krakowie" nr 67http://www.wiadomosciasp.pl/
Często spotykam się z opinią, że studia artystyczne są niepotrzebne, że to wymysł ludzi, którzy nie wiedzą, co ze swoim życiem robić. Zapomina się jednak, że już człowiek pierwotny dążył do otaczania się ładnymi przedmiotami, które wraz z rozwojem twórcy ulegały rozbudowaniu, udziwnieniu, które pęczniało bezwstydnymi barokowymi aniołkami, by na nowo dążyć do prostoty. Umiejętność uchwycenia nowych trendów, gustów odbiorców oraz praktyczności z czasem stały się bardzo ważne. Przedmioty użytkowe muszą nie tylko przyciągać, ale i spełniać swoje funkcje.
Autorzy 67 numeru „Wiadomości ASP” pochylą się nad designem. Ich rozważania dotyczą sposobu kreowania rzeczywistości przez twórcę. Nie zabraknie licznych konkretnych przykładów projektów ergonomicznych i funkcjonalnych przedmiotów, które łatwo można powielać. Uświadamia nas, że wszystko, co nas otacza jest swego rodzaju – mniej lub bardziej użytkową – sztuką. Prezentowane rozwiązania należą do wielu dotyczą dziedzin życie: do wózków dla dzieci, maszyn wielofunkcyjnych przez dokumenty po oświetlenie wnętrz.
Jacek Dembosz zabiera nas w magiczna podróż po wyspie Lanzarote, czyli miejscu, do którego kiedyś na pewno pojadę ze względu na liczne formy artystyczne (m.in. wietrzne zabawki Cesara Manrique’a) i niezwykły pejzaż ukształtowany przez wulkany. Ten nietypowy wykorzystano do budowy wielu budynków o specyficznym kształcie. Autor oprowadzi nas po niezwykłych projektach architekta i rzeźbiarza, Antonia Padrona.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza