Etykiety

czwartek, 13 listopada 2014

Paulina Koniuk "Zapomniani bohaterowie powojennej Polski"



Paulina Koniuk, Zapomniani bohaterowie powojennej Polski, Gdynia „Novae Res” 2014
Joasia jest najmłodszym dzieckiem w rodzinie. Przez to cieszy się specjalnymi przywilejami: dostaje prezenty gwiazdkowe, szaleje na śniegu i pozwala jej się odkrywać świat. Piękny zimowy dzień z pierwszym śniegiem i wyczekiwaniem świąt oraz dziecięcą beztroską zabawą na śniegu z nieco starszym kuzynem Mateuszem, a później wieczór w towarzystwie pradziadka stają się pretekstem do snucia długiej opowieści o jego młodości w powojennej Polsce, w której nie do końca wiedziano, co jest dobre a co złe. Decyzje podejmowano intuicyjnie. Taką podjął i dziadek, który wstąpił do Armii Krajowej ukrywającej się w lesie.
Książki o bohaterach wyklętych wyrastają na księgarskich pułkach jak grzyby po deszczu. Prawie każde wydawnictwo ma choć jedną opowieść o tamtych czasach. Każda z nich jest inna. Jedne pokazują Akowców z dystansu, inni podchodzą do tematu emocjonalnie (od zachwytu po nienawiść). Paulina Koniuk zabiera nas w świat opowieści pradziadka, który ukrywał się w lesie. „Zapomniani bohaterowie powojennej Polski” to dzieje członka rodziny małych bohaterów. Książka jest pisana w stylu opowieści dla dzieci i nastolatków o ciężkich czasach młodości spędzonej w lesie przez poważnego staruszka. Maluchy odkrywają, że ich autorytet nie zawsze był poważny i postępował odpowiedzialnie. Zdarzało mu się zgubić drogę, wplątać się w tarapaty, ale - o dziwo - zawsze wychodził z nich cało. Nieprawdopodobne historie z czasów powojennych przybliżają nam ówczesne realia: ukrywania się w lesie, pracy, więzienia, próby układania sobie życia w każdym miejscu, nieoczekiwanych zdrad, wydawania wyroków.
Mimo tragizmu jakim było ówczesne życie książka przepełniona jest spokojem, zrozumieniem i miłością do tych, którzy byli w stanie pomóc. Nie ma tam nienawiści do wrogów, bo oni po prostu nie są świadomi tego, że ich czyny są złe.
„Zapomniani bohaterowie powojennej Polski” Pauliny Koniuk to świetna książka przybliżająca młodym ludziom czasy nowego systemu, który miał być jedynym właściwym. Uzmysłowi ona młodym czytelnikom jak proste i jednocześnie bardzo trudne było życie ówczesnych ludzi.
Niedługo premiera książki

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza