Etykiety

poniedziałek, 3 listopada 2014

Beata Krupska "Sceny z życia smoków"http://www.proszynski.pl/Sceny_z_zycia_smokow-p-33031-1-16-.html
Beata Krupska, Sceny z życia smoków, il. Zbigniew Larwa, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2014
Smoki to mityczne stwory obecne w każdej szanującej się bajce lub legendzie. Bez nich utwory te tracą na wartości. O tym na pewno wie Beata Krupska, autorka książki „Sceny z życia smoków”, ujawniająca nam największe tajemnice tych olbrzymich gadów, które mają swoje słabości, upodobania i marzenia, a także wątpliwie lubianych znajomych. Wszystko zaczyna się od pierwszego niewinnego spotkania Antoniego i Wincentego Smoka. W kolejnych opowieściach dołączają do tej dziwnej grupki inne smoki, które lubią muchomory i inne smakołyki, które człowiekowi na pewno zaszkodzą po zjedzeniu.
Smoki są tu jak ludzie: dzieli ich wiele. Każdy ma niepowtarzalną osobowość, wyjątkowe umiejętności i upodobania. Łączy ich zamiłowanie do zupy ogórkowej, którą dzielą się z nielubianą żabą, unikają ludzi, chociaż skrycie marzą o meczu piłki nożnej, w której właśnie te spanikowane dwunożne istotki kibicowałyby…
Beata krupska wyjawia nam największą smoczą tajemnicę: one nie potrafią latać, a ludzi zjadają tylko przez rozdrażnienie muzyką (mają bardzo wrażliwy słuch). Czasami zdarza im się oglądać muzykę, kiedy gra Smok Zygmunta lub „niewyrośnięty smok”, ale nie są zwolennikami jej słuchania. Dzięki autorce dzieci dowiadują się, w jaki sposób można oglądać coś, co się słyszy.
„Sceny z życia smoków” są oprawione w twardą okładkę, wzbogacone pięknymi ilustracjami. Opowieści o smokach nie są długie i zawiłe (ale też nie całkowicie proste), dzięki czemu przyciągają uwagę dzieci. Średniej wielkości czcionka zachęci pierwszoklasistów do czytania.
Książkę polecam dzieciom od trzeciego do dziesiątego roku życia. Bardzo dobrze sprawdza się jako lektura przed snem lub w trakcie wypoczywania.

3 komentarze:

 1. Na kanale ABC TV leci kreskówka pod tym samym tytułem i jestem pewna, że to jest na podstawie tej książeczki ( lub odwrotnie??? ). Mój Adaś uwielbia smoka Zygmunta, bo jak gra na saksofonie to wylatują mu z niego różne zwierzaki.:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo, musimy poszukać :) Lubimy, jak czytanie łączy się później z oglądaniem. "Sceny z życia..." są bardzo stare. To jest kolejne wydanie. Mój mąż ponoć taką książkę czytał w dzieciństwie (pierwsze wydanie to 1987 rok)

   Usuń
 2. W przypadku, gdy data urodzenia, wykształcenia, kariery? Dlaczego nie pełny życiorys? Co o tym pisać w encyklopedii? - https://pl.wikipedia.org/wiki/Beata_Krupska

  OdpowiedzUsuń