Etykiety

piątek, 14 listopada 2014

Delphine Grinberg i in. "60 nowych eksperymentów. Super zabawa!"



http://www.arkady.com.pl/product/28753,60_nowych_eksperymentow.html
Delphine Grinberg i in., 60 nowych eksperymentów. Super zabawa!, tł. M. i K. Zawanowskie, Warszawa „ARKADY” 2014
Dzieci to bardzo zdolni odkrywcy. Wystarczy dać im możliwość poznawania świata. „60 nowych eksperymentów” to książka, która małym zdobywcom podpowie jak przeprowadzać eksperymenty, bo warsztat badacza (otwartość i pomysłowość) jest bardzo ważny. Proponowane przez autora eksperymenty pozwalają poznać zagadnienia z fizyki, chemii, biologii, architektury, akustyki i astronomii, czyli samych poważnych dziedzin, z którymi każdy maluch powinien się zaprzyjaźnić, aby nauka w szkole była nie tylko przyjemna, ale i sprawiała radość. Książka jest doskonałym wprowadzeniem do kształtowania fascynacji naukami przyrodniczymi (badania nad językiem też bym do tego obszaru zaliczyła ze względu na możliwości ciała).
Już pięciolatek może dowiedzieć się, w jaki sposób nie zamoczyć suchej chusteczki pod wodą, rozwinąć swoje zmysły, odkryć, dlaczego mamy taką budowę ciała i jakie są jej konsekwencje (od możliwości po ograniczenia), dlaczego łodygi roślin rosną ponad ziemią. Niektóre eksperymenty ze względu na wykonanie ich w domu są uniwersalne i można je ciągle powtarzać w domu, inne wymagają konkretnych pór dnia (np. do obserwacji księżyca). Pojawią się też ćwiczenia logopedyczne z malowaniem powietrzem czy unoszeniem piłeczki przez podmuch.
„60 nowych eksperymentów” to doskonała propozycja zabawy dla rodziców i dzieci. Po „lekturze” (w grę wchodzi aktywne czytanie) „60 eksperymentów” dzieci na pewno będą chciały kolejną część. Obie książki są zbliżone do znanego mi z dzieciństwa „Młodego chemika” czy „Młodego fizyka”. Kolorowe strony i liczne ilustracje urozmaicą maluchom zabawę. My (ja i moja trzyletnia pociecha) będziemy wspólnie odkrywać, że książki są nie tylko do czytania i oglądania, ale można dzięki nim obserwować przyrodę. „60 nowych eksperymentów” to lektura dla dzieci powyżej piątego roku życia, ale uważam, że przy dobrej organizacji i młodsi odkrywcy mogą podbijać świat. My na dziś mamy już kilka eksperymentów wybranych.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz