Etykiety

poniedziałek, 24 listopada 2014

Raquel Medina de Vargas i in. "El Greco"
http://www.arkady.com.pl/product/28893,el_greco.html
Raquel Medina de Vargas i in., El Greco, tł. Łukasz Szulim, Warszawa “ARKADY” 2014

El Greco (Domenikos Theotokopoulos) był rewolucjonistą w malarstwie: nienaturalnie wydłużone postacie oświetlone światłem padającym z konkretnego punktu potęgowały aurę tajemniczości i wizjonerstwa obecnego w jego sztuce. Tworzył w czasach, w których wątki religijne i mitologiczne określały wartość dzieła, a klasyczne proporcje były jedynym właściwym sposobem postrzegania świata. Odejście od skupienia na idealnym ciele było odważnym posunięciem. Mimo tego, jego malarstwo obfituje w zapożyczenia od generacji starszych mistrzów pędzla. Twórczość El Greca była doskonałym przejściem między Tycjanem, Tintorettem a Diegiem Velazquezem i Bartolomem Murillo.
Książka pod redakcją profesora historii sztuki na Uniwersytecie Barcelońskim J. R. Triadó Tur oraz Marii Jesus Diaz to bardzo dobry album wprowadzający do twórczości greckiego malarza, którego główną twórczość wiąże się z Hiszpanią, a której malarstwo wywarł wielki wpływ. Album bogaty w reprodukcje dzieł Domenikosa Theotokopoulosa wzbogacony jest poszukiwaniem korzeni i inspiracji twórcy, którego na nowo odkryto w XIX wieku, dzięki czemu wywarł wpływ na współczesnych malarzy. Poza obrazami świętych, scenami z Biblii oraz portretami zamożnych nie zabraknie i „Chłopca zapalającego świecę” oraz „Bajki”, obrazów, które najlepiej oddają kunszt malarza.

Książka składa się z siedmiu części opisujących kolejne etapy życia i twórczości greckiego malarza, którego drogi zaprowadziły do Toledo, miasta, w którym jego geniusz mógł osiągnąć swój szczyt.

Album posiada solidne, śliskie kartki oprawione w grubą, ale giętką okładkę. Kolorowe reprodukcje i skupienie na szczegółach pozwoli czytelnikowi odkryć specyfikę pędzla El Greca. Książka na pewno będzie doskonałym materiałem dla studentów filologii hiszpańskiej, historii kultury, malarstwa oraz historii sztuki. Polecam również miłośnikom malarstwa, którzy chcą mieć substytut muzeum na wyciągnięcie ręki, by podczas spotkania z oryginałem móc się nim delektować.

http://www.arkady.com.pl/product/28893,el_greco.html

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza