Etykiety

poniedziałek, 3 listopada 2014

Nike Farida "Panna Młoda"http://ksiegarnia.proszynski.pl/product,70836
Nike Farida, Panna Młoda, Warszawa „Prószyńaki i S-ka” 2014
„Panna Młoda” to książka, w której wesele jest pretekstem do opowiedzenia skomplikowanej historii grupki ludzi pochodzących z różnych części świata, żyjących w odmiennych kulturach. Wszystkich łączy miłość młodych, która na pewno zostanie wystawiona na wiele prób. Nike Farida ukazuje nam świat barwny, intensywnie pachnący i magicznie tajemniczy. Kobiety wiodą tu spokojne życie toczące się wokół zdobywania kolejnych szkatułek z biżuterią, które dostają za urodzenie dzieci, zakupów, gotowania, uczestniczenia w przedstawieniach, czytaniu. Tu czas zatrzymuje się, a ludzie czują się jak na wakacjach. Czasami ten spokój przerywają sceny topienia kobiet za spotkania z nieodpowiednim kandydatem na męża. Publiczne trzymanie się za ręce, wypowiadanie własnych opinii, picie alkoholu czy niestosowny strój mogą sprowokować biednych mężczyzn, którzy albo będą musieli uwieźć niewierną albo zgwałcić, a w najgorszym przypadku ukamienować. Świat bogatych kobiet jest przepełniony luksusem, o którym przeciętna mieszkanka tamtych krajów, jak i naszej części świata, nie śniła, przez co całość staje się jeszcze bardziej egzotyczna.
Spora wiedza autorki na temat krajów i wydarzeń historycznych ubarwia książkę i nadaje wymiaru prawdopodobieństwa. Liczne podróże bohaterów, życie rzucające ich w różne zakątki świata sprawia, że poznajemy zarówno Amerykę, Europę, Afrykę, jak i Azję. Wszędzie najważniejsi są ludzie z ich tradycjami, które przekazali im przodkowie, a które są najbardziej widoczne w grubych zeszytach pełnych przepisów z różnych części świata przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
„Panna Młoda” pisana jest w stylu amerykańskich powieściami o spełniającym się śnie, ale w przypadku tej książki sen spełnia się gdzieś daleko na Wschodzie a nie w amerykańskich metropoliach. Powieść ta przybliży nam świat Orientu: jego magii i tragizmu. Na pewno poruszone zostaną kwestie kobiet i ich miejsca w społeczeństwie. Autorka dyskretnie zadaje pytanie czy pracująca matka może być dobrą matką? Czy ojciec w tej samej sytuacji jest tak samo postrzegany?
„Panna Młoda” to książka o szczęściu i tragizmie kobiet żyjących we wszystkich kulturach. Mężczyźni stają się tu tylko tłem, które jest zaangażowane w swoją pracę, ale nie do końca wiadomo na czym polega ich zajęcie, przez co sprawiają oni wrażenie kreujących swoje zapracowanie, co doskonale udaje się jednemu z bohaterów, który w trakcie wyjazdów służbowych prowadzi podwójne życie. Mimo tego nie patrzymy na opowieść, jako pokazanie smutnych losów. Wielokulturowy tygiel za bardzo bulgocze, by przejmować się zdradami.
„Panna Młoda” to książka poruszająca wiele aktualnych problemów, z którymi zmierzają się ludzie z różnych kultur żyjący obok siebie. To jak wygląda ich codzienne życie często nie jest zależne od ich nastawienia do świata, ale zagrywek polityków. Ze względu na bogactwo informacji historycznych powinna spodobać się również mężczyznom, którzy będą mogli spojrzeć na świat oczami kobiet. Książkę polecam miłośnikom Orientu i baśni w wydaniu dla dorosłych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz