Etykiety

poniedziałek, 17 listopada 2014

Richard Rohr "Tak, ale… Medytacje codzienne"http://klubpdp.pl/o-biblii/1330-tak-ale-medytacje-codzienne--9788375958010.html?search_query=tak+ale&results=128
Richard Rohr, Tak, ale… Medytacje codzienne, tł. Łukasz Malczak, Kraków „wydawnictwo m” 2014
„Tak, ale… Medytacje codzienne” Richarda Rohra to zbiór przemyśleń na różne tematy dotyczące życia chrześcijanina. Medytacja często kojarzy nam się ze wschodnimi religiami takimi, jak buddyzm. Jest ona bardzo ważnym procesem mającym na celu przemianę nas w lepszych ludzi. To kształtowanie trwa wiele dni, miesięcy, a nawet lat, aby nasze postawy wobec świata mogły ulec zmianie. Zwykle medytacje polegają na gestach, pozycji oraz wsłuchaniu się w siłę wszechświata. To pozornie bardzo różnie książkę Richarda Rohra od znanych nam technik medytacyjnych. Istnieje również chrześcijańska medytacja, którą polecał Jan Kasjan i św. Benedykt i jest ona zbliżona do tego, co jest nam znane ze wschodnich praktyk religijnych. Richard Rohr proponuje medytacje polegające na codziennym czytaniu Pisma Świętego i próbach zgłębienia go. W tych dążeniach wydaje się pobrzmiewać echo Talmudu i przekonania Żydów, że poznawanie słów Boga jest ważne.
Książka „Tak, ale… Medytacje codzienne” jest swoistą duchową drogą autora, który pragnie porwać swoich czytelników i zarazić ich zgłębianiem Biblii. Codzienne rozmyślania mają wywołać w nas nawyk myślenia kształtującego postrzeganie: „To, jak widzisz, jest tym, co widzisz. A widzieć prawidłowo oznacza być w pełni obecnym – bez obaw, bez uprzedzeń i bez osądzania. Dla ego, dla emocji i dla ciała jest to tak ciężka praca, że myślę, iż większość z nas woli po prostu uczęszczać na nabożeństwa”. Nie zabraknie w niej bardzo ważnych rozważań nad dobrem i złem oraz ich granicami.
Książkę polecam osobom wierzącym, którzy pragną w najbliższym czasie przed świętami przeżyć duchową przemianę.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza