Etykiety

poniedziałek, 3 listopada 2014

Haim i Alice Ginott, Wallace Goddard "Między rodzicami a dziećmi. Przyjazne kontakty z pociechami"http://sensus.pl/ksiazki/miedzy-rodzicami-a-dziecmi-przyjazne-kontakty-z-pociechami-dr-haim-g-ginott-alice-ginott-h-wallace-goddar,miedzy.htm#szczegoly
Haim, G. Ginott, Alice Ginott, H. Wallace Goddard, Między rodzicami a dziećmi. Przyjazne kontakty z pociechami, tł. Anna Kanclerz, Gliwice „helion” 2009
Komunikacja z dziećmi to bardzo wyrachowana i niezmiernie trudna sztuka, o czym wie każdy, kto ma dzieci i z nimi pracuje. Wymiana informacji, zapewnienia i wiele innych rozmów mają tu nieco inny wymiar niż rozmowy z dorosłymi. Dziecięce pytania nie są łatwe i nie zawsze są nakierowane na konkretną odpowiedź, jakiej udzielają rodzice. „Między rodzicami a dziećmi” to książka, która pomoże w poprawieniu relacji z naszymi pociechami, nauczy nas odpowiedniego sposobu odczytywania pytań i odpowiadania na nie, a dzięki temu pozwoli nam zaoszczędzić czas i nerwy, a relacje z pociechami zmieni w sielankowe rozmowy, które dowartościują rodziców i dzieci.
„Między rodzicami a dziećmi” to obowiązkowa lektura dla wszystkich, ponieważ te techniki porozumiewania można śmiało rozciągnąć na wszystkich ludzi (w końcu w każdym z nas drzemie dziecko). Uważam, że dzieci w tytule są tylko chwytem mającym wskazać konkretną grupę odbiorców. Autorzy przekonują nas, że wychowanie jest niezwykle trudną sztuką, której nikt nas wcześniej nie nauczył. Od wieków ludzie posługują się wypaczonym sposobem komunikacji opartej na oznajmieniach i żądaniach. Jeszcze nie tak dawno dzieci i kobiety nie miały prawa głosu. W społeczeństwie psychicznego i fizycznego terroru nie można znaleźć miejsca na miłość, szacunek i zrozumienie. Przemiany społeczne niewiele zmieniły w życiu prywatnym ludzi wychowanych wśród dorosłych żądających.
Książka pozwoli wielu ludziom z innej perspektywy popatrzeć na małych ludzi chcących zrozumieć skomplikowany świat i potrzebujących miłości oraz zrozumienia. Autorzy w bardzo przystępny sposób pokazują, w jaki sposób budować świat dziecięcych wartości, by wyrośli oni na wierzących w swoje możliwości dorosłych szanujących innych ludzi. Liczne przykłady z życia pozwolą nam zrozumieć skomplikowany świat emocji i dziecięcego postrzegania otoczenia.
„Między rodzicami a dziećmi. Przyjazne kontakty z pociechami” polecam wszystkim mającym jakikolwiek kontakt z dziećmi.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza