Etykiety

piątek, 3 lipca 2015

Stendhal "Czerwone i czarne"http://www.wydawnictwomg.pl/czerwone-i-czarne/
Stendhal, Czerwone i czarne, tł. Tadeusz Żeleński Boy, Kraków „mg” 2015
„Czerwone i czarne” to powieść o zdolnym zdobywcy kobiecych serc. Julian Sorel mimo niskiego pochodzenia i młodego wieku uczy się szybko i próbuje walczyć o lepszy byt w dobie ponapoleońskiej narzędziami, jakimi posługują się klasy wyższe: hipokryzją i intrygą. Niestety ze względu na korzenie jego postępki nie są tak łatwo wybaczane. To, co uszłoby każdemu paniczowi jest pretekstem do zerwania zaręczyn z córką markiza i staje się przyczyną zbrodni.
Prosta fabuła, bardzo dobry przekład mojego ulubionego autora i tłumacza Tadeusza Żeleńskiego Boya, pokazanie paradoksów, które obecnie pozornie są w naszym społeczeństwie nieobecne, uświadomienie, że wspinanie się po drabinie społecznej w każdych czasach spotyka się z niechęcią, że po czasach wspaniałego, ożywczego rewolucyjnego ruchu konserwatyzm może być źródłem wielu nieszczęść.
„Czerwone i czarne” to interesująca i bardzo aktualna lektura, w której pod płaszczem XIX wiecznych realiów możemy zobaczyć współczesność z obecnym zabiegami klas rządzących do utrzymania sterów nad społeczeństwem oraz dostępu do zasobów. Dezinformacja, poniżanie, wytykanie błędów, wykorzystywanie klas niższych ciągle funkcjonuje jako narzędzia zapobiegające przedostawaniu się w ich szeregi przedstawicieli mas, które mają posłusznie wykonywać polecenia.
Polecam wszystkim, którzy lubią pod płaszczykiem dawnych powieści odkrywać aktualne tematy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz