Etykiety

piątek, 10 lipca 2015

Zbigniew M. Nowak "Szczygieł"http://www.wydawnictwobis.com.pl/product.php?id=1084
Zbigniew M. Nowak, Szczygieł. Skok, który zmienił życie, Warszawa „bis” 2015
Wakacje są czasem wielkiej beztroski, zabawy, popisów, które każdego roku prowadzą do wielu tragedii. Ofiarą własnej bezmyślności stał się siedemnastoletni Hubert, którego chęć do zaimponowania rówieśnikom popchnęła do skoku do morza. W ciągu kilku sekund całkowicie zmienia się jego życie: uderzenie o morskie dno kończy się uszkodzeniem kręgów szyjnych. Lekarze walczą o jego życie, a matka modli się o cud, jakim ma być życie na wózku.
Wielka tragedia nastolatka niestety nie jest tylko literacka fikcją, ale prawdziwą historią odmieniającą życie całej rodziny, zmaganiami się z wątpliwościami, procedurami, światem i morzem skrajnych emocji. Pełen energii nastolatek zmienia się z kukiełkę, którą trzeba się opiekować.
Wypadek jest przede wszystkim osobistą tragedią nastolatka, który musi walczyć ze sobą, swoimi wyrzutami sumienia, złością, nienawiścią, brakiem wiary w poprawę. Niepełnosprawność prowadzi do szybkiej dojrzałości, spojrzenia na świat z innej perspektywy, docenienia troski i bliskości rodziców, którzy zawsze go wspierają i zmuszają do życia wśród ludzi, by na swój sposób nabierał samodzielności.
W książce znajdziemy bardzo życiowe opisy ciągłego zmagania się rodziców z otoczeniem w walce o to, co niepełnosprawnemu dziecku się należy.
Nie jest to historia łatwa, ale powinna stać się lekturą obowiązkową dla nastolatków, dla których może być bardzo dobrym ostrzeżeniem przed młodzieńczymi popisami. „Szczygieł” może uświadomić każdemu z nas, że walka o większe wsparcie osób niepełnosprawnych, o zapewnienie im opieki medycznej i rehabilitacji oraz możliwości godnego życia leży w interesie każdego z nas, bo nie jesteśmy w stanie przewidzieć czy nas nie spotka podobna tragedia. Niekoniecznie musi być to skok do wody. Może to być wypadek na drodze…”Musisz pamiętać, że wszelki los jest zmienny i że cokolwiek się zdarza komu innemu, może się i tobie przydarzyć” (Nowak za: Luciu Amadeus Seneca Minor).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz