Etykiety

wtorek, 13 grudnia 2016

Alicja Budzyńska i Katarzyna Olech-Michałowska"Trendy i owędy" il. Agata Raczyńskahttps://sklep.egmont.pl/ksiazki/projektowanie/p,trendy-i-owedy-czyli-czego-nie-wiedzieliscie-o-modzie-a-chcielibyscie-wiedziec,15182.html
Alicja Budzyńska, Katarzyna Olech-Michałowska, Trendy i owędy, czyli czego nie wiedzieliście o modzie, a chcielibyście wiedzieć, il. Agata Raczyńska, Warszawa „Egmont” 2016
Seria Artystyczna książek wydanych przez Wydawnictwo Egmont zawiera interesującą propozycję zarówno dla młodych, jak i dorosłych czytelników. Począwszy od prostego kursu rysowania „Co? Jak? Narysować”, przez „Fantastyczne konstrukcje” i „Fantastyczne miasta” po „Cuda wianki” oraz „Miała baba koguta” wprowadza swoich odbiorców w świat sztuki, tworzenia, kształtowania własnych umiejętności artystycznych opartych na prostych wzorach obecnych w naszej kulturze. Forma w jakiej plastyczną część naszej kultury zawarto w książkach sprawia, że chętnie sięgają po nie zarówno przedszkolaki, jak i ludzie dojrzali. Dzięki tym pracom w łatwy i przyjemny sposób poszerzamy wiedzę.
Jakiś czas temu do naszego domu trafiła kolejna publikacja należąca do wspomnianej serii. Tym razem będzie to wspaniała atrakcja dla wszystkich małych i dużych miłośników mody. „Trendy i owędy” Alicji Budzyńskiej, Katarzyny Olech-Michałowskiej i Agaty Raczyńskiej to praca przemyślana i pozwalająca zgłębić tajniki zmieniającej się mody. Dzięki pięknym ilustracjom, dokładnym opisom w łatwy sposób staniemy się małymi specjalistami od strojów. Autorki uzmysławiają nam jak bardzo współczesna moda wybiegowa różni się od tego, co znamy z historii i życia codziennego. Pozwolą zrozumieć, że przed modą nie ma ucieczki. Pozostaje nam jedynie śledzić, inspirować się i uczyć odmiennych stylów, poznawać nazwy części garderoby. Moda jest tu postrzegana jako możliwość wyrażenia się, podzielenia własną estetyką oraz budowania własnego wizerunku.
W książce znajdziemy bogate wzory strojów od starożytności po czasy nam współczesne. Poza przeglądem codziennych ubrań nie zabraknie analizy tego, że możemy zobaczyć na wybiegu. Haute couture zestawiono z Prêt-á-porter. Znajdziemy też przegląd domów mody, poznamy modę futurystyczną oraz uświadomimy sobie jak bardzo ważne są takie dodatki jak fryzura, nakrycia głowy, biżuteria, bielizna, buty, torebki i wiele innych drobiazgów składających się na nasz wizerunek.
Interesującą częścią jest również analiza różnorodnych kanonów mody: królewskiej, sportowej, karnawałowej, wojskowej, duchownej i zakonnej, galowej i subkulturowej.
Do książki wprowadza nas niedługi wstęp, po którym znajdziemy spis treści, a następnie mapy pozwalającą przyjrzeć się strojom ludowym Eurazji, Ameryk, Afryki oraz Australii. Po rozdziałach pokazujących stroje w poszczególnych epokach oraz na określonych wybiegach, domach mody, znajdziemy bogactwo dodatków, a następnie możemy analizować zmieniające się kanony piękna. Męskie i damskie ikony zestawione ze sobą z jednej strony zadziwiają, a z drugiej zachwycają.
Kwadratowa książka w solidnej oprawie, z bardzo dobrym szyciem stron jest interesującą propozycją dla każdego, kto chce pogłębiać swoją wiedze na temat strojów. Lektura będzie interesującym uzupełnieniem podręczników szkolnych. Na pewno przyda się dociekliwym uczniom na języku polskim, plastyce, historii oraz kulturze.
Polecam każdemu zainteresowanemu mogą i otwartego na eksperymenty z zawartością własnej szafy.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz