Etykiety

wtorek, 20 grudnia 2016

Jarosław Kaczmarek "Gole wszech czasów"

https://sklep.egmont.pl/ksiazki/literatura/p,gole-wszech-czasow,15347.html
Jarosław Kaczmarek, Gole wszech czasów, Warszawa „Egmont” 2016
„Nie tylko dla fanów” to seria książek z Wydawnictwa Egmont dla miłośników piłki nożnej. Pomysłodawczynią serii i autorką książek o futbolu jest Yvette Żółtowska-Darska. Dzięki pasji syna i chęci podzielenia się wiedzą z czytelnikami napisała książki, po które może sięgnąć każdy. Poza takimi ważnymi sprawami jak biografia piłkarza pisarka porusza w swoich książkach kwestie geograficzne oraz kulturowe. Bardzo szybko znalazła naśladowców, którzy w podobnej stylistyce przybliżają młodym czytelnikom tajniki piłki nożnej i nie tylko.
Dotychczasowe opowieści zawierały losy piłkarzy. Każdy z nich miał wiele przeszkód, ale dzięki konsekwencji, ciągłemu ćwiczeniu i oddaniu udawało się je pokonywać. Poza dbaniem o karierę sportową bohaterowie książek z serii „Nie tylko dla fanów” zadbali także o własne wykształcenie.
Opowieści o piłkarzach, ich codziennych zmaganiach się, trudach treningu stały się motywatorem dla młodych miłośników piłki nożnej. Kilku- i kilkunastoletni czytelnicy przy okazji dowiadują się wielu interesujących rzeczy oraz odkrywają, że nie samym sportem żyje piłkarz. Poza rozwijaniem umiejętności sportowych ważne jest dbanie o relacje z ludźmi, nauka.
Tym razem do naszych rąk trafiła kolejna książka z serii. Jest nieco inna niż poprzednie. Wizualnie wygląda dokładnie tak jak wcześniejsze, ale już nie znajdziemy tu biografii. Tym razem pora na solidną dawkę historii. Jarosław Kaczmarek w poszukiwaniu pierwszych goli uda się do starożytnej Grecji oraz Chin, Ameryki zamieszkałej przez Azteków oraz Syberii Inuitów opowie o początkach tego sportu. Zauważa też, że Juan Esteban Constantín za początki prawdziwej piłki nożnej uważa rok 1530 we Florencji. Pierwszy klub futbolowy ze współczesnymi regułami powstał jednak w innym miejscu i dużo później. Dlaczego nie we Florencji? Czy był jakiś powód, dla którego piłka nożna nie zawsze cieszyła się powodzeniem? Przekonajcie się sami.
Po niedługim historycznym wprowadzeniu Jarosław Kaczmarek opisuje dziesięć najważniejszych goli w ostatnim stuleciu. Poza interesującym opisem zasad, wydarzeń nie zabraknie tam i wprowadzenia do mody oraz historii. Autor wprawnie przemyca bogatą wiedzę historyczno-geograficzną, dzięki czemu książka o najważniejszych bramkach staje się źródłem cennych informacji, które młodzi czytelnicy mogą z powodzeniem wykorzystać także w szkole.
Książkę napisano lekkim, przystępnym językiem miejscami wzbogaconym w narrację stylizowaną na komentarz sportowe, przez co mamy wrażenie napięcia, oczekiwania na coś niezwykłego. Wśród gwiazd futbolu znajdziemy zarówno piłkarzy, których młode pokolenie nie zna, ale może kojarzyć z opowieści dziadków: Wilimowskiego, Ghiggię, Garrinchę, Pelégo, Maradonę. Nie zabraknie także gwiazd znanych każdemu miłośnikowi piłki nożnej (i nie tylko). Opisano dokonania Messiego, Ronaldo  oraz Lewandowskiego.
Po książkę mogą sięgnąć zarówno dzieci, jak i starsi czytelnicy. Żywy język, piękne zdjęcia, ilustracje obrazujące styl ubierania, sposób bycia i wprowadzające do określonej epoki stają się interesującym źródłem wiedzy zwłaszcza dla młodych czytelników.


Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza