Etykiety

wtorek, 13 grudnia 2016

Lian Tanner "Opiekunowie tajemnic. Tom 3: Ścieżka bestii"http://sklep.gwfoksal.pl/opiekunowie-tajemnic-sciezka-bestii-10879.html
Lian Tanner, Opiekunowie tajemnic. Tom 3: Ścieżka bestii, tł. Rafał Lisowski, Warszawa „Wilga” 2016
„Ścieżka bestii” to trzeci tom trylogii stworzonej przez Lian Tanner. „Opiekunowie tajemnic” przenoszą czytelników w świat wykreowany przez australijską pisarkę: miasto Klejnot, do którego przodkowie współczesnych mieszkańców przybyli z Merny. W mieszczącym się na Półwyspie Faruńskim, niedaleko Spoku mieście dzieci traktowane są jak bezwolne i nierozumnie istoty, które trzeba całkowicie chronić przed wszelkim zagrożeniem. Z tego powodu złączone są z rodzicami łańcuszkami, które można zdjąć po ukończeniu odpowiedniego wieku. Dzień Rozłąki jest organizowany raz do roku i pozwala na uwolnienie dzieci, które osiągnęły już określony wiek. Wówczas błogosławieni stróże tracą prawo do umieszczania niegrzecznych dzieci a Opiece.
Ze względu na brak zagrożeń i poczuciu bezpieczeństwa mieszkańców Wielka Protektorka postanawia zmienić zasady i chce obniżyć wiek rozłączenia dzieci, dzięki czemu rok wcześniej mogą cieszyć się wolnością. Znajdą się jednak osoby, które sprzeciwią się takim działaniom.
Nie zabraknie tu również dziwnych wierzeń. Siedem Bogów Klejnotu na nie tylko dziwne nazwy (Łysy Toka, Wielki Drewniak), ale i nietypowe zadania sprawiające, że są to władcy groźnych sił. Do tego dochodzi niezwykłe miejsce jakim jest Muzeum Duntu, które wielokrotnie będzie się pojawiało.
W drugim tomie pt. „Miasto kłamstw” tajemnicze znikniecie jednej z dziewczynek zmusza przypadkową ekipę do wszczęcia poszukiwań. Jakby same poszukiwania były za mało trudne to w mieście mamy „Święto Kłamst” utrudniające dowiedzenie się czegokolwiek.
W tomie trzecim dowiadujemy się o dalszych losach dzieci, które wróciły z wyprawy poszukiwawczej. „Ścieżka Bestii” rozpoczyna się od śledzenia ulic nocą, ratowania Wielkiej Protektorki, nawiązywania kontaktów z rodzicami, którzy przyłączają się do ruchu oporu. Powrót ze Spoku dla bohaterów okazuje się niemiłym doświadczeniem. Znane im miasto całkowicie się zmieniło. Klejnotem rządzi Naczelnik wprawnie manipulujący ludźmi. Przekonuje mieszkańców miasta, że to przez Wielka Protektorkę zaszły niechciane zmiany i zniknęło bezpieczeństwo. Przy pomocy najemników z dalekiego Południa i Błogosławionych Stróżów szerzy terror. Opiekunowie muzeum walczą o utrzymanie spokoju we wnętrzu tej niezwykłej budowli, od której zależą losy Klejnotu. Początkowe bitny, lekkie potyczki zmuszają ich do pójścia Drogą Bestii, która pozwoli zaangażować do walki drzemiące na jej krańcu siły pierwotne. W owej wyprawie nie byłoby nic strasznego gdyby nie to, że jeszcze nikomu nie udało się powrócić z wyprawy.
Trylogia „Opiekunowie tajemnic” należy do tych książek, których czytanie wymaga znajomości wcześniejszych tomów. Bez wprowadzenia do tomu trzeciego przez poznanie pierwszego i drugiego sprawi, że czytelnik zgubi się w dziwnej akcji.
Całość jest interesującą propozycją czytelniczą dla młodszych i starszych czytelników. Stworzone miasto, jego reguły, niezwykłe wydarzenia sprawią, że młodzi czytelnicy będą się dobrze bawić. Starsi natomiast będą szukać sensów, odpowiedzi na pytania dotyczące przyjaźni, sposobu życia, dokonywania wyborów.
Książkę polecam miłośnikom fantastyki zmieszanych z sf. Baśniowy świat doskonale pobudzi wyobraźnię młodych czytelników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz