Etykiety

wtorek, 13 grudnia 2016

"Świerszczyk" nr 23Jednym, z ważnych zadań rodzica jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych, kształtowanie gustu, zachęcanie do samodzielności oraz zachęcanie do rozwijania różnych umiejętności. Z pomocą mogą tu przyjść czasopisma dla przedszkolaków. Obecnie na rynku dostępnych jest ponad sto czasopism dla najmłodszych. Każde z nich oferuje naszej pociesze coś innego: jedne zachęcają do spotkań z ulubionymi bohaterami bajkowymi, inne starają się wprowadzić dzieci w świat nauki. Każde stara się stawiać na urozmaicenie czasu spędzonego z czasopismem. Poza czytankami, rebusami znajdziemy w nich pomysły na zabawy. W tych najnowszych (czyli najmłodszych) nie zabraknie gadżetów pozwalających na chwilkę przykuć uwagę małego odkrywcy.
„Świerszczyk” należy do tych kultowych czasopism dla dzieci, które przetrwały kilkadziesiąt lat. Powstały w 1945 roku magazyn zmieniał wydawców, ale ciągle przyciąga uwagę młodych czytelników. Nie znajdziemy w nim kolorowych figurek, saszetek i innych chwytów marketingowych, które sprawiają, że dziecko kupuje gazetę, ponieważ zabawka przykuła uwagę i staje się kolejnym "plastikiem" w naszej domowej kolekcji. „Świerszczyk” stawia na tradycyjność formy: interesujące i pouczające utwory literackie przeplatane rebusami, pomysłami na zabawę oraz dawki humoru. Zabawkę w tym przypadku dziecko robi samo lub pomocą rodzica. Może wówczas wykorzystać to, co ma w zasięgu rąk: różnorodne opakowania, ścinki, puzzle, pudełeczka. Taka zabawa pozwala na rozwijanie umiejętności manualnych, koncentracji oraz twórczego podejścia.
Dwudziesty trzeci numer poświęcono tematyce świątecznej. Czarownica Irenka przygotowuje się do świąt, a później cieszy się prezentami. Następnie dzięki Rafałowi Witkowi dzieci zastanowią się czy święty Mikołaj istnieje. Małgorzata Strzałkowska oferuje interesującą czytankę o reniferach roznoszących prezenty, a Bajetan Hops przeniesie nas w okolicę szkoły, do której przychodzi dziwny „jeleniowaty”. Dlaczego akurat w środku semestry? Przekonajcie się sami. Po czytaniu dzieci miło spędzą czas rozwiązując rebusy: labirynt, ciągi, zbiory. Po trudzie rozwiązywania mali czytelnicy mogą wytchnąć w czasie kolejnego czytania o reniferach. W czasopiśmie nie zabraknie rebusów polegających na odnajdywaniu i dopasowywaniu przedmiotów, jest i krzyżówka oraz podpowiedź jak samodzielnie zrobić renifera z recyklingu. Całość bardzo świąteczna i pomoże rodzicom w tworzeniu świątecznego klimatu.
Moja córka najbardziej była zachwycona znalezieniem ilustrowanej opowieści o Kotkumamrotku. Bohater doskonale jej znany w nowej odsłonie pozwolił na opowiadanie interesujących opowieści w tylko jej znanym języku.
„Świerszczyk” to interesujący magazyn dla dzieci w wieku przedszkolnym. Niedługie czytanki zachęcają do prób samodzielnego czytania, a rebusy i propozycje prac plastycznych i technicznych pomogą w rozwijaniu umiejętności manualnych, rozwijanie koncentracji, zdobywaniu wiedzy o świecie i kulturze oraz nabywaniu wrażliwości literackiej. 

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza