Etykiety

sobota, 10 grudnia 2016

Katarzyna Świątkowska "Mity medyczne, które mogą zabić"https://wydawnictwofronda.pl/ksiazki/mity-medyczne-ktore-moga-zabic
Katarzyna Świątkowska, Mity medyczne, które mogą zabić. Fakty, które ratują życie, Warszawa „Eureka” 2016
Wokół zdrowia ciągle powstają nowe mity. Często kosztują one wiele istnień utratę zdrowia lub życia. Gdybyśmy mieli wymienić kilka to każdy z nas bez problemu jest w stanie to zrobić. W moim otoczeniu powtarzano takie „ludowe mądrości” jak: „witaminy jeszcze nikomu nie zaszkodziły”, „na katar jeszcze nikt nie umarł”, „wszystkie owoce są bardzo zdrowe”, „aby być zdrowym wystarczy się ruszać”, „przebywanie na słońcu szkodzi zdrowiu”, „z gorączką trzeba walczyć”, „bez suplementacji nie ma szans na zdrowie”. Takie prawdy często trafiamy na portalach, forach, w reklamach. Wiele z nich jest mitami przynoszącymi wiele szkód, powodującymi utratę kontroli nad ciałem i zdrowiem. Świadomość tego, że musimy kontrolować czym i w jaki sposób się leczymy sprawiła, że zaczęłam uważniej czytać ulotki. Niestety często niewiele z nich wynika, a do wielu substancji nawet się takowej nie dołącza. Wystarcza niewielkich rozmiarów tabelka na opakowaniu substancji leczniczych.
W książce Katarzyny Świątkowskiej „Mity medyczne, które mogą zabić” znajdziemy wiele cennych informacji o substancjach, które każdy z nas może kupić bez jakichkolwiek ograniczeń: są to wszelkiego rodzaju suplementy oraz tabletki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Autorka bardzo dokładnie wyjaśnia, które substancje zawarte w tych powszechnych (bo dostępnych w sklepach spożywczych, kioskach, stacjach benzynowych) specyfikach są szkodliwe oraz uzmysławia czytelników, że przedawkowanie lekarstw jest śmiertelnie niebezpieczne. Nie zabraknie też spojrzenia na produkcję żywności, która przecież przekłada się na nasz stan zdrowia. Uświadamia nas jak bardzo ważna jest żywność ekologiczna, wskazuje jakie produkty jeść, kiedy i po jakie suplementy możemy sięgnąć i dlaczego rozmowa z lekarzem przed zastosowaniem czegokolwiek jest niezwykle ważna. Poza straszeniem poważnymi powikłaniami proponuje kilka skutecznych metod pozbycia się dolegliwości. Nie zabraknie tam cennego rozdziału o temperaturze, z którą każdy z nas choć raz w życiu się borykał i z którą (jeśli ma dziecko) musiał walczyć i często robił to nadgorliwie. Katarzyna Świątkowska pomaga spojrzeć nam na nasz organizm jako przemyślaną machinę wymagającą odpowiedniej dbałości oraz świadomości tego, że samodzielne leczenie może spowodować więcej szkód niż pożytku. Poza cennymi informacjami dotyczącymi lekarstw oraz suplementów autorka zamieściła cenne doniesienia ze świata badań nad grejpfrutami, kawą i wieloma innymi substancjami. Przekonuje nas jak bardzo szkodliwe jest łączenie pewnych substancji ze sobą lub z lekarstwami. Wielokrotnie podkreśla jak ważna jest odpowiednia opieka medyczna zamiast ufania trendom i reklamom. Tylko oparcie na rzetelnych badaniach i dokonaniach medycyny pozwoli nam cieszyć się zdrowiem długi czas.
Jednym z głównych plusów tej publikacji jest jej nacisk na odwoływanie się do badań naukowych, chęć podzielenia się z czytelnikiem wiedzą medyczną, przybliżenie dokonań w zakresie leczenia ludzi. Autorka wyzbywa się tu rozpowszechniających się zabobonów rozpowszechnianych przez media nieinteresujące się faktami, ale chcącymi zarobić. Wielkim plusem jest tu omówienie substancji, które każdy z nas może nabyć bez konsultacji z lekarzem, czyli takich, które właśnie przez ogólna dostępność mogą nam zrobić największą krzywdę.
Całość napisana prostym językiem, a ważne hasła wytłuszczone, dzięki czemu łatwo znaleźć interesujące nas informacje.
Po książkę powinien sięgnąć każdy, kto chce świadomie dbać o swoje zdrowie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz