Etykiety

piątek, 30 grudnia 2016

Jim O’Connor "Kim jest Bob Dylan?" il. John O’Brien

https://ksiegarnia.proszynski.pl/product,74673
Jim O’Connor, Kim jest Bob Dylan?, il. John O’Brien, tł. Adrian Markowski, Warszawa „Prószyński i S-ka” 2016
Połączenie wiedzy z rozrywką nie jest łatwym zadaniem, ale osiągalnym o czym świadczy seria książek z Wydawnictwa Prószyński i S-ka „Wielcy i sławni”. W każdym tomie znajdziemy interesującą opowieść o postaci mającej bardzo duży wkład w różne dziedziny życia. W ciekawe i inspirujące ścieżki ich życia wpleciono dużą dawkę informacji o teoriach, które wymyślili oraz uprzedzeniach, z którymi musieli się zmierzyć. Do tej pory ukazały się tomy o Marii Skłodowskiej-Curie, Albercie Einsteinie, Thomasie Edisonie, Karolu Darwinie, braciach Wright, Leonardzie da Vinci, Isaacu Newtonie, Neilu Armstrongu oraz Bobie Dylanie. Do mojego domu pierwsza książka trafiła ponad rok temu. Od tamtej pory z wielkim zainteresowaniem czekam na kolejną. Ostatnia opowieść (o Bobie Dylanie) napisana przez Jima O’Connora zabiera czytelników w świat muzyki. Losy niezwykłego twórcy, który jako pierwszy muzyk otrzymał Literacką Nobla przeplecione są sporą dawką historii. Tworzeniu niezwykłej legendy, ukrywaniu swojej prywatności towarzyszą wielkie przewroty: kobiety uzyskują prawa wyborcze, czarnoskórzy zostają pełnoprawnymi obywatelami. Młodość artysty to czasy całkowicie odmienne od znanej nam teraźniejszości. Artyści często musieli być siłą propagującą społeczne hasła. Także w życiu Roberta Allena Zimmermana jako Boba Dillona nie brakuje takiego epizodu. Urodzony w prowincjonalnym Hibbing i wychowany w żydowskiej rodzinie chłopak pragnie podbijać świat. Zew artystycznej i estradowej duszy dał o sobie znać bardzo wcześnie. Pięcioletni chłopiec po rodzinnym występie zapragnął stać się sławny. Należał do tych geniuszy-samouków, którzy uparcie i konsekwentnie dążyli do celu. Gust muzyczny wyrabiał słuchając radia oraz licznych płyt. Niezwiązaną z muzyką edukację bardzo szybko porzucił, ale nie oddał się lenistwu tylko dokształcaniu mającemu poprawić jego warsztat, poszerzyć wiedzę oraz umiejętności. Po każdej wyprawie edukacyjnej wracał do metropolii w nowej odsłonie. Kolejny „nowy” Bob zdobywał coraz większą ilość fanów.
„Kim jest Bob Dylan?” to interesująca opowieść o życiu muzyka, który z jednej strony był bezinteresowny, a z drugiej potrafił kierować się egoizmem. Promowany przez przyjaciół i znajomych sam nie dążył do odwdzięczenia się przez promowanie innych. Jest to postać uparcie dążąca do wyznaczonego w dzieciństwie celu. Popisy pięciolatka, zdobywanie umiejętności w szkole podstawowej, wyciąganie wniosków z niepowodzeń artystycznych w szkole średniej, wir studenckiego życia krążącego wokół muzyki i eksperymentów z instrumentami oraz gatunkami. W biografii znajdziemy także informacje o pierwszych miłościach, wzorcach jakie naśladował młody Bob. Nie zabraknie tam także niedługich życiorysów, wiadomości dotyczących różnic między instrumentami, które są bardzo podobne. Jim O'Connor pokazuje nam indywidualistę wytyczającego własną życiową ścieżkę.
Podobnie jak wcześniejsze tomy książkę czyta się bardzo przyjemnie i szybko. Tekst urozmaicony ciekawostkami oraz szkicami wprowadzającymi w świat biografii bardzo dobrze przyciąga uwagę młodego czytelnika. Ze względu na interesujące informacje także starszy czytelnik nie będzie się nudził. Całość doskonale zszyta, pięknie oprawiona i trwała. Lekkie książki z serii „Wielcy i sławni” rozmiarem przypomina zeszyt dziewięćdziesięciosześciokartkowy w twardej oprawie, dzięki czemu towarzyszy nam w czasie spacerów. Dobre rozmieszczenie tekstu, odpowiedniej wielkości czcionka sprawia, że młodzi czytelnicy chętnie czytają ją samodzielnie. Opowieść bardzo przyjemnie czyta się dziecku na głos. Zdania czynne, proste słownictwo sprawiają, że mali czytelnicy nie nudzą się w czasie lektury.
Książka będzie doskonałym źródłem wiedzy o muzyce oraz zmianach, jakie miały miejsce w ciągu ostatnich stu lat. Może stać się punktem wyjścia do zgłębiania historii, dyskusji poruszających tematy społeczne, omawiające kanony etyczne, przybliżające religie. Po raz kolejny jestem zachwycona całokształtem.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz