Etykiety

niedziela, 15 sierpnia 2021

Anna Bartosik "Na ratunek!, czyli medycyna dawniej i dziś" il Asia Gwis


Przyswajanie wiedzy zależy od tego, w jaki sposób jest nam ona podana oraz tego, czy interesuje nas dany temat (czyli jednak od sposobu, w jaki inni wprowadzają nas w obszar wiedzy). Może to zabrzmi głupio, ale z biologii byłam kiepska, a z fizyką i chemią radziłam sobie świetnie. Później poszłam na studia i mogłam zgłębiać tajniki dziedzin, które mnie interesowały. Wtedy odkryłam jak bardzo powiązane są różnorodne nauki. Dostrzegłam wpływ nauk przyrodniczych na językoznawstwo i literaturę oraz systemy filozoficzne. To pozwoliło mi na otwarcie się na dyscypliny, które uważałam za zbyt trudne dla mnie. Szybko też odkryłam jak sporo wiedzy sobie przyswoiłam czytując artykuły z innych dziedzin w poszukiwaniu tego, co znam z własnych kierunków studiów.
Nasze dzieci nie muszą czekać tak długo z otwarciem się na wiedzę. Teraz mamy niesamowicie wiele mądrych i pięknych książek wprowadzających w świat nauki. Wydawcy prześcigają się w przybliżaniu dzieciom wiedzy o ciele, świecie, emocjach. Bardzo wiele wspaniałych publikacji znajdziemy w Wydawnictwie Nasza Księgarnia. Mamy tu książki zabierające w świat anatomii, układu trawienia, chemii, kosmosu, powstawanie życia. Tym razem polecam Wam publikację pt. „Na ratunek!, czyli medycyna dawniej i dziś” Anny Bartosik z ilustracjami Asi Gwis. Badaczka biologii molekularnej razem ze świetną ilustratorką zabierają nas w świat pełen ciekawostek, pojęć medycznych, sposobów leczenia, zawiłej historii, ważnych nazwiskach, mitach, kolejnych postępach medycyny, a wszystko to w przystępnej i przyjemnej formie. Odkryjemy jak niesamowicie bogata jest wiedza o naszym ciele oraz uzmysłowimy sobie jak długo trwa postęp t tej dziedzinie. Lektura pozwala nam uzmysłowić sobie, że ciągle jesteśmy w drodze do celu, jakim jest całkowita kontrola chorób (jeśli to w ogóle możliwe).
Powodzenie nawet najlepszej książki zależy od jej szaty graficznej i tu Asia Gwis sprawdziła się świetnie. Córka od razu z wielkim zainteresowaniem sięgnęła po publikację ilustrowaną przez autorkę ilustracji takich książek jak: ,,Czaple, kury i głuptaki, czyli o bogactwie świata”, ,,Niesamowity Wszechświat”, ,,W świecie małp” czy ,,Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych”.
Z książki poświęconej medycynie dowiedziałyśmy się wielu ciekawostek dotyczących rozwoju medycyny, początków diagnozowania chorób, sposobów leczenia z chorób. Wejdziemy w świat powiązania różnorodnych dziedzin nauki. Dowiedziałyśmy się w jaki sposób chemicy i fizycy pomagają oceniać, czy organizm jest zdrowy czy chory. Sporo miejsca poświęcono czynnikom chorobotwórczym, genetycznym uwarunkowaniom, zabiegom, dawnym sposobom leczenia, leczniczym roślinom. W książce znalazłyśmy informacje o Hildegardzie z Bingen i początkach farmacji, Paracelusie, Pasteurze. Po wstępie dotyczącym postępu w nauce przechodzimy do anatomii człowieka, czyli możemy dokładniej przyjrzeć się poszczególnym organom, poznać ich budowę i funkcje. Wszystko to poprzedzone historią postępów w określonej dziedzinie, informacjami na temat hamowania nauki przez fanatyków i postępowi dzięki dociekliwy, ciekawskim, a czasami takim, którzy zwyczajnie chcieli zarobić na sztuczkach pokazywanych zamożnym obserwatorom. Pojawiają się tu takie ważne nazwiska jak Hipokrates, Galen, Awicenna, Leonardo da Vinci, Wesaliusz, ale też Rembranta i jego słynnego obrazu. Od historii płynnie przechodzimy do budowy szkieletu, by później poznać usytuowanie poszczególnych organów, dowiedzieć się, dlaczego promienie X są tak niesamowicie ważne. Wchodzimy w świat skomplikowanych nazw badań diagnostycznych: tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny, ultrasonografia, morfologie krwi itd. Nie zabraknie też informacji o budowie skóry. W trzecim rozdziale udamy się w podróż po fizjologii, a tu dokładniej przyglądamy się mózgowi, dowiadujemy się czym są hormony, odkrywamy znaczenie wątroby, trzustki. Wejdziemy też w świat chirurgii z szeregiem skomplikowanych narzędzi, sposobami znieczulania. Czwarty rozdział poświęcono sercu, układowi krwionośnemu, chorobom z nim związanym (także zatruciom), sposobom badania i naprawiania zepsutych narządów. Najciekawszy dla nas był rozdział poświęcony wirusom, bakteriom i alergenom. Na końcu młodzi czytelnicy dowiedzą się, w jaki sposób w razie potrzeby mogą pomóc uratować komuś życie i jak pomóc chorym wrócić do formy.
W książce podobało mi się to, że autorka poza odkryciami naukowców przybliża też ich krótką charakterystykę, przez co nie są bezosobowi i łatwiej zapamiętać ich dokonania i poznać, w jaki sposób dokonał odkrycia.
,,Na ratunek! Czyli medycyna dawniej i dziś” to świetna publikacja wprowadzająca czytelników w świat wiedzy medycznej, oswajającej z tą dziedziną i pokazującą, że zdobywanie wiedzy o ludzkim ciele jest niesamowicie fascynujące.
Bardzo dobry papier, ciekawe ilustracje, dobrze zszyte strony i solidna okładka dopełniają całość. Zdecydowanie polecam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz