Etykiety

środa, 24 sierpnia 2022

Anna Claybourne "Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata" il. Miren Asiain Lora


Anna Claybourne słynie z książek popularnonaukowych. Na polskim rynku wydawniczym można znaleźć jej opowieści o malarstwie, Szekspirze, odkryciach geograficznych, wynalazkach i nauce. Teraz do czytelników trafiły opowieści o syrenach. Na przetłumaczenie czekają publikacje wprowadzające młodych czytelników w obszar ciała, gwiazdozbiorów, baletów, matematyki, pandemii, dinozaurów, odczuwania różnorodnych bodźców, emocji i rzeczy, mitycznych i legendarnych stworach, przetwarzaniu danych, skałach, zwierzętach, zdrowiu, narkotykach, odżywianiu, zdrowiu psychicznemu, fizyce, chemii i co tam sobie jeszcze pomyślicie. Dotychczasowy dorobek pisarki to 280 książek! We wszystkich przekonuje czytelników, że nauka jest ciekawa, a odkrywanie świata fascynujące i każdy region kryje w sobie coś ciekawego. Na jej stronie internetowej możemy przeczytać, że zawsze chciała być pisarką i jednocześnie marzyła o byciu naukowczynią, lekarką, muzyczką, artystką. Pasje nadal rozwija i dzieli się nimi ze swoimi młodymi czytelnikami. I bardzo dobrze widać jej zaangażowanie w napisanych przez nią książkach.
„Atlas syren. Wodny lud z różnych stron świata” to fascynująca lektura zabierająca nas w różne zakątki świata, przybliżająca zadziwiające wierzenia, ich przetwarzanie i przemycanie do kultury masowej. Autorka uświadamia nas, że syreny to nie tylko łagodne istoty i opowieść o popularnej małej syrence. Poznajemy tu postacie o różnych charakterach i mające różnorodne cele. Anna Claybourne uświadamia nas, że syreny to nie tylko piękne istoty o niesamowicie przyciągającym głosie, dla którego śmiertelnicy mogą stracić głowę, nie tylko pół kobiety, pół ryby potrafiące poświęcić się dla ludzi, ale też bywają okropne i okrutne oraz zwodnicze. Każdy kraj ma swoje wyobrażenia na ich temat. Do tego każda społeczność nazywa je nieco inaczej. Łączy je jedno: tam gdzie jest woda są też wyobrażenia, baśnie, legendy i mity na temat wodnego ludu. Pisarka doskonale zbiera w całość opowieści z całego świata. Mamy tu piękny podział ze względu na kontynenty i regiony. Na mapach możemy zobaczyć poszczególne postaci, ale też są na nich zaznaczone najważniejsze zwierzęta, państwa, do których się udajemy. O każdej bohaterce lub bohaterze znajdziemy niewielką ilość tekstu, ale moim zdaniem wystarczającą, aby móc sobie je wyobrazić, poznać cechy, niezwykłe umiejętności. Znajdziemy tu nie tylko syreny, ale są też selki, duchy wody i a nawet bóstwa. Wodny lud to kobiety, które zmieniły się w ryby, władcy mórz i oceanów, obrońcy istot żyjących w wodzie. Ich pałace są niezwykłe. Ich wygląd także zależy od miejsca akcji, wierzeń ludów. Do tego dowiadujemy się, że niektóre syreny pojawiały się między ludźmi, potrafiły zmieniać postać, wchodziły w związki z ludźmi.
Publikacja jest dopracowana. Widzimy ogrom pracy i wiedzy jaką przekazuje młodym czytelnikom pisarka. Zostajemy zabrani w obszary różnorodnych kultur, dzięki czemu możemy lepiej zrozumieć świat, poznać wierzenia i wejść w folklor określonych krajów. Spotkamy tu Yemọjá, Matkę Orishas z religii Joruba, Umbanda, brazylijskiej religii silnie inspirowanej Jorubą. Jest też słynna Iemanjá, a nawet nasza warszawska syrenka.
Dzięki publikacji uświadomimy sobie bogactwo opowieści o wodnych ludach. Wyruszamy w podróż od starożytnego greckiego mitu o Nereidach i starożytnej syryjskiej bogini księżyca Atargatis, której smutek sprawił, że spadła z nieba do morza i zamieniła się w syrenę, przez historie o życzliwych syrenach w Chinach i ohydnych ludzkich rybach zapewniających jedzącym nieśmiertelność w Japonii.
Cudowne opowieści wzbogacono wspaniałymi ilustracjami Mireny Asiainy Lory. Nadały one publikacji wyjątkowy klimat, który z jednej strony jest ciepły, a z drugiej bywa mroczny, nawiązujący do dawnych ilustracji w księgach. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony sprawiają, że książka jest estetyczna i trwała.








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz