Etykiety

poniedziałek, 12 września 2022

Erika Moen i Matthew Nolan "Let's Talk About It. Relacje, płeć oraz seks - czyli wszystko, o czym chcesz pogadać, a nie wiesz jak"


Na pewnym etapie życia każdy z nas przeżywał różnorodne rozterki związane ze swoją i innych seksualnością oraz cielesnością. Pojawiały się pytania, w jaki sposób zachowywać się wobec rówieśników i innych, aby nie być źle zrozumianym, jaki jest ideał piękna, jakie możemy mieć pragnienia i demonstrować swoją osobowość, w jaki sposób zachować asertywność i zadbać o nieprzekraczanie granicy naszej intymności, w jaki sposób my nie możemy owej granicy przekraczać, na czym polega koleżeństwo, przyjaźń i chodzenie ze sobą i najważniejsza rzecz: jak to jest z tym seksem i kiedy się na niego godzić? Z czasów swojej prehistorycznej młodości pamiętam podczytywanie infantylnych magazynów dla młodzieży, które zdecydowanie zaburzały obraz patrzenia na siebie i innych. Gdzieś w okolicach piątej klasy szkoły podstawowej mieliśmy w szkole pogadankę z pielęgniarką o dojrzewaniu (zmianie wyglądu kobiet, menstruacji), a na biologii troszkę informacji o rozmnażaniu. I na tym kończyła się cała edukacja związana z tak niesamowicie zawiłej kwestii jak nasza cielesność, seksualność i relacje w społeczeństwie. Na szczęście powoli przybywa mądrych publikacji i możemy wspomóc nasze dzieci podsuwając im je, ucząc otwartości w dzieleniu się wątpliwościami. Taką wielką pomocą będzie bogato ilustrowany poradnik, w którym znajdziemy też komiksowe scenki pozwalające wprowadzić młodych czytelników w świat bohaterów. „Let;s Talk About It” Eriki Moen i Matthew Nolana to publikacja dla młodych osób, które szukają informacji o seksualności.

Autorzy oprowadzą czytelników po każdym aspekcie związanym z relacją intymną. Mamy tu problem wchodzenia z kimś w związek, w jaki sposób to robić, jakich granic nie przekraczać i nie pozwolić innym na przekraczanie ich. Dowiemy się też o różnych orientacjach seksualnych. Temat naprawdę potraktowany poważnie i bez tabu. Przyjrzymy się też sposobom postrzegania własnego ciała, poczucia piękna, wartości ideałów, samoakceptacji, poznawania go, a później czerpania przyjemności, aż do masturbacji, bezpiecznego seksu. Dokładnie opisano tu, w jaki sposób uniknąć zależności od określonych bodźców i impotencji wynikającej z określonego sposobu masturbacji. Do tego mamy też problem sekstingu: jak nie być ofiarą oraz jak samemu nie wyrządzić komuś krzywdy w ten sposób. Bardzo mi się podobało to, że autorzy zwrócili uwagę na zachowanie równowagi między byciem z kimś w związku, a utrzymywaniem relacji koleżeńskich i przyjacielskich (konieczność dbania zarówno o ukochaną jak i znajomych, a nie odcinanie się od nich na czas zakochania). Jest też temat zdrady, zazdrości, odrzucenia i radzenia sobie z emocjami.
„Let;s Talk About It” Eriki Moen i Matthew Nolana to świetnie napisana powieść graficzna, dzięki której młodzi ludzie będą potrafili dojrzale podejść do swojej strefy intymnej i potrafić zachować asertywność w tej sferze. Publikacja ma rewelacyjne ilustracje. Piękna ,prosta kreska, świetna kolorystyka i duża dawka realizmu. Myślę, że to lektura nie tylko dla nastolatków. Może po nią sięgnąć każdy, kto ma wątpliwości, pytania, zastanawia się, w jaki sposób powinien postępować w kwestii intymności, jak zachować granice i nie przekraczać u innych. Akcją są tu głównie scenki między rówieśnikami, którzy rozmawiają ze sobą na każdy temat. Robią to jednak z wyczuciem, bez wulgarności i podejścia, że muszą popisać się wiedzą. Zdecydowanie mamy tu dzielenie się doświadczeniem i wiedzą w pozytywny sposób. Nie ma tu namawiania do seksu czy zmiany orientacji oraz wyglądu. Duży nacisk postawiono na to, aby czytający potrafił zadbać o swój komfort w relacji z innymi.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz