Etykiety

środa, 28 września 2022

Seria "Matematyka megazadania"


Badania nad efektywnością uczenia się mają długą historię. A mimo tego b
ardzo długo nie zdawaliśmy sobie sprawy jak niesamowicie ważne jest w tym  procesie pozytywne nastawienie i praca z materiałem, który się lubi. Dopiero przypadek, a raczej wypadek, w czasie którego nastąpiło uszkodzenie części odpowiedzialnej za emocje sprawiły, że neurolodzy, a później pedagodzy nieco inaczej spojrzeli na emocje. Wcześniej spychane na tor boczny okazały się grać niesamowicie ważną rolę. Można powiedzieć, że zaczęto podchodzić do nich bardziej życzliwie, bo przestały być kojarzone z brakiem dojrzałości i agresją. Wręcz przeciwnie: stały się motorem napędzającym w pracy, budowania więzi z innymi oraz rozwijaniu wszelkich umiejętności, czyli nauką. To z kolei przełożyło się na szereg badań nad znaczeniem pozytywnych oraz negatywnych skojarzeń z przyswajanym materiałem. I tu po latach gloryfikacji przemocy wobec uczniów nastąpiło olśnienie: uczymy się lepiej, kiedy mamy pozytywne emocje wpływające na większe zaangażowanie w pracy nad określonym materiałem. Wszelkie teorie Neila Postmana o degenerującej ludzki umysł zabawie okazały się tylko bajaniem miłośnika dawnego podejścia do nauki (rózga i prosty tekst) wzdychającego do przeszłości.
No, ale przejdźmy do milszego tematu, czyli przyjemnej nauki. Taka zwykle kojarzy się z czytaniem, przeżywaniem przygód, obserwowaniem otoczenia, czyli wszystkim, co jest przeciwieństwem matematyki. Czyżby? A może to tylko pozory? Może nie ma lepszych opowieści niż te z matematycznymi wyzwaniami. Zdecydowanie tak. O tym możemy przekonać się sięgając po świetną serię „Minecraft. Matematyka Megazadania”, w której znajdziemy zeszyty dostosowane do określonego poziomu nauki. Mało tego: zadania są tak pomyślane, że kolejne umiejętności zdobywamy powoli, systematycznie, bez przeskoków oraz pośpiechu. Każdy może je rozwiązywać we własnym tempie sięgając po kolejne zeszyty ćwiczeń. A wszystko to z wykorzystaniem gry, na której punkcie dzieciaki mają bzika. Do tego sama gra wspomaga rozwijanie wyobraźni przestrzennej, zachęcania do analizowania projektów w kontekście brył. Powstające wokół przygód graczy historie świetnie sprawdziły się jako czytanki, czego najlepszym dowodem jest powodzenie serii „Minecraft. Tryb czytania”. Podobnie jest z matematyczną odsłoną przygód, w które także przenosi nas studio MojAng.
Seria „Minecraft. Matematyka Megazadania” to zbiór ciekawych zadań matematycznych i zaproszenie do niezwykłej przygody w świecie Minecrafta. Liczenie przeplatane jest tu opowieściami. Same zadania podsuwane są w taki sposób, aby uczeń miał okazję doskonalić swoje umiejętności wykonując coraz trudniejsze zadania, ale z bardzo wolnym podnoszeniem poprzeczki, aby nie zniechęcić. Książki są podzielone na przystosowane do wieku dziecka zeszyty. Oczywiście jest to wiek umowny i trzeba kierować się umiejętnościami własnych pociech. Uważam, że w tej kwestii zacząć nawet od takich, które dzieciom nie sprawią żadnych problemów i będą w pewien sposób sprawdzianem umiejętności, aby można wychwycić, nad jakimi zagadnieniami należy popracować Kolejne publikacje i znajdujące się w nich rozdziały mają nie tylko różny poziom trudności, ale i długości tak, aby rozwijać koncentrację, nie zniechęcać nadmiarem zadań. Jeśli pracujemy z dzieckiem w domu to można ilość jeszcze zmniejszyć i zobaczyć jak nasza pociecha będzie pracowała codziennie z jednym zadaniem. Jeśli dziecko będzie chciało więcej to jak najbardziej można. I tu właśnie wchodzi ważny czynnik istotny w zaangażowaniu w zdobywanie umiejętności: jeśli wiemy, że coś możemy robić i nie musimy to chętniej to zrobimy. Zwłaszcza, kiedy podane jest to w przystępnej, ciekawej formie przemawiającej do nasze wyobraźni, a Minecraft naprawdę bardzo dobrze przyciąga uwagę uczniów.
W serii znajdziemy 6 książek/podręczników do matematyki z Minecraftem. Każdy do innego wieku, który jest zaznaczony na okładce ćwiczeń. W podróż po tych ćwiczeniach udajemy się ze znanymi bohaterami. W zeszytach Matematyka Megazadania 7+ i 8+ przewodnikami po świecie matematyki są Jacob i Cali, w zaszycie9+ i 10+ spotkamy Oscara i Mayę, a po wyzwaniach dla wieku 11+ i 12+ oprowadzą nas Isaac i Rosa.W każdym zeszycie znajdziemy dodawanie, odejmowanie, ciągi liczbowe, mnożenie, dzielenie, ułamki, pomiary, geometrię i statystykę. Wszystkie oczywiście dostosowane do wieku odbiorcy. Do tego pod pozorem opowieści o uniwersum Minecrafta podsuwane są informacje z geografii, przyrody, ale na te ciekawostki trzeba popatrzeć z przymrużeniem oka, bo nie wszystko jest tak jak w rzeczywistości, ponieważ twórcy puścili wodze fantazji i mamy tu w końcu niezwykły świat gry częściowo bazujący na naszym otoczeniu.
Zadania i ich kontekst są tak zbudowane, że stają się częścią misji, stwarzają wrażenie wyzwań towarzyszącym graczom. Dzieci mają wrażenie, że uczą się lepiej grać, a to też ma znaczenie w czasie zaangażowania w obliczenia. Do tego za każde prawidłowo rozwiązane zadanie można dostać szmaragdy, które na koniec można wymienić na nagrody. Obliczenie punktów to kolejne zadanie.
Im starszy odbiorca tym zadania są bardziej rozbudowane, wymagają większej ilości czynności oraz samodzielności. Każdy większy dział zabiera dzieci w inny obszar biomów (wyszczególniono w spisie treści i wskazano, jakie umiejętności są ćwiczone). W każdym takim rozdziale znajdziemy dokładne wyjaśnienie, z jakim otoczeniem mamy do czynienia.
Plusem tych zadań jest to, że można je wykonywać samodzielnie lub w duecie. Pomaga to rozwijać współpracę. Zadania mogą być też potraktowane jak gra dla kilku uczestników. Wygrywający może wyjaśnić innym, w jaki sposób wykonał rozwiązanie. Do tego przy trudniejszych wyzwaniach istnieją różne sposoby dojścia do wyniku i omówienie ich wśród dzieci pozwoli pokazać, że czasami wystarczy pomysłowość.
Zaintrygowani? Mam dla Was jeszcze jedną wspaniałą wiadomość. Wydawnictwo HarperKids wraz z Janiną Taniewicz, absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego oraz nauczycielką w podwarszawskiej szkole podstawowej, przygotowało gotowy scenariusz do przeprowadzenia lekcji na podstawie zeszytów Minecraft. Matematyka Megazadania. Same ćwiczenia są dostosowane do polskiej podstawy programowej, dlatego możecie być pewni, że Wasze pociechy zdobędą wymagane umiejętności. Mało tego: uczniowie dostrzegą, że zdobywane umiejętności mogą wykorzystać w praktyce, czyli mogą nadać celowość swoich zadań, a to jest istotne w czasie edukacji. Dzięki serii „Minecraft. Matematyka Megazadania” dzieci i młodzież wykonują zadania w bliskim im świecie, co pozwala na łatwiejsze oswojenie się z tą wymagającą dziedziną nauki. Zdobytą w czasie rozwiązywania zadań wiedzę i umiejętności mogą wykorzystać w grze, przez co mogą dostrzec natychmiastowe rezultaty. Łatwiej będzie im też dostrzec wykorzystanie jej w życiu. Zeszyty świetnie sprawdzą się także w edukacji metodą Montessori.
Scenariusz zajęć z Minecraft. Matematyka Megazadania do pobrania TUTAJBrak komentarzy:

Prześlij komentarz