Etykiety

sobota, 3 września 2022

Izabela Michta "Okulary i przygody na statku pirackim il. Joanna Romańska


Wyróżnianie się nie jest łatwe. Dzieci często są przekonane, że dobrze jest być takim jak inni, wpisywać się w swoją grupę rówieśniczą. Inność niesie wyzwania, a można ją osiągnąć bardzo łatwo: mieć wyróżniającą nas cechę. Trzeba wówczas stawić czoło temu jak inni zareagują na naszą odmienność. Zwykle chcemy wtapiać się w tłum, być tacy jak inni, nie przyciągać uwagi. Bywają jednak sytuacje, kiedy zdrowie zmusza nas do wprowadzenia zmian, wykorzystania różnorodnych metod wsparcia, terapii czy leczenia. Jednym z takich narzędzi korekcyjnych są okulary, które mogą wydawać się być przedmiotem przyciągającym uwagę i zachęcać do negatywnego oceniania. Z tego powodu wiele dzieci boi się je nosić, unika korzystania z tego rodzaju wsparcia. Do nich należy też Lara, która z powodu wady wzroku powinna je nosić.
Cała opowieść zaczyna się od wprowadzania czytelnika w świat Lary, która jest taką dziewczynką jaką wiele w przedszkolu. Jest zwyczajna, nie wyróżnia się niczym, ale z czasem pojawia się problem zwiększającej się wady wzroku, pogłębiania się problemów z widzeniem. Lara ma coraz większe trudności z robieniem rzeczy, które sprawiają jej przyjemność. Z tego powodu rodzice zabierają ją do okulisty. Tam okazuje się, że ma wadę wzroku i zeza. Z tego powodu musi nosić okulary ze specjalną osłonkę. Dzięki temu z czasem ma możliwość wyleczenia wzroku. Lara jednak nie jest przekonana do okularów. Nawet wybrane przez nią oprawki wydają się nie dość interesujące, aby dziewczynka chciała założyć je na nosie i cieszyć się dokładniejszym widzeniem. Z powodu strachu przed wyróżnianiem się chowa je w kieszeni i nie chce słuchać przekonywań rodziców, że dzięki nim będzie dobrze widziała i miała szansę na wyleczenie oczu. Ważniejsze od zdrowia i komfortu jest dla niej to, aby być taką jak inne dzieci, nie wyróżniać się niczym.
Rozmyślając o swoim problemie zasypia i wówczas zjawiają się jej okulary. Są jednak inne, ożywione. Do tego uświadamiają ją, że z tego typu wsparcia korzystało wielu sławnych postaci: zarówno tych prawdziwych, jak i fikcyjnych. Okulary organizują Larze wspaniałą piracką wyprawę, w czasie której może docenić jak niesamowicie ważne jest noszenie tego rodzaju pomocy. Gdzie uda jej się zawędrować? Jakie przygody przeżyje? Jak na jej okulary zareagują inne dzieci w przedszkolu? Przekonajcie się sami sięgając po książkę. Możecie być pewni, że mała bohaterka zostanie miło zaskoczona.
Izabela Michta zabiera nas w świat dziecka, które musi zmierzyć się ze swoimi lękami, zdystansować do własnych przekonań, spróbować wyjść ze strefy komfortu i zadbać o zdrowie. Nie jest to łatwe, ale jak pokazuje bohaterka możliwe. Do tego ma szansę odkryć, że nie jest jedyną osobą mierzącą się z tymi dylematami.
Ciekawą opowieść wzbogacono klimatycznymi ilustracjami Joanny Romańskiej używającej chłodnych barw, podkreślających odczucie smutku i klimat tajemniczości, a może nawet zagrożenia. Bardzo dobry papier starannie zszyto i oprawiono w solidną, śliską okładkę, dzięki czemu lektura jest estetyczna i trwała.Brak komentarzy:

Prześlij komentarz