Etykiety

wtorek, 27 września 2022

Matteo Farinella "Wycieczka po mózgu" i "Co robimy, gdy śpimy"


Poznawanie ciała pozwala na lepsze dbanie o nie. Szczególnie ważna jest znajomość tego, co dzieje się w naszym mózgu, bo to od jego kondycji zależy bardzo wiele. Bardzo cieszy mnie to, że powstaje wiele ciekawych książek o tej tematyce dla młodych czytelników. Mam wrażenie, że autorzy i ilustratorzy prześcigają się w pomysłowości. Dzięki temu mamy naprawdę ciekawy i bogaty wybór. Matteo Farinella należy do tych autorów i ilustratorów, którego znaczny dorobek poświęcony jest neurologii, a wszystko przez to, że tę dziedzinę studiował na University College w Londynie. Od 2013 roku zdobytą na studiach wiedzę łączy z wielką pasją do rysowania, aby za pomocą komiksów edukacyjnych popularyzować wiedzę. Właśnie z tego powodu też współpracuje z uniwersytetami i instytucjami edukacyjnymi na całym świecie, organizując zajęcia i warsztaty, podczas których pokazuje, jak prosta, ciekawa i przystępna może być nauka i dlaczego warto zdobywać wiedzę, badać nowe rzeczy. Kilka jego publikacji przetłumaczono na nasz język. Wszystkie wprowadzają neurologii i są komiksami skierowanymi do różnych odbiorców. Dziś zapraszam Was na spotkanie z dwiema interesującymi książkami, po które mogą sięgnąć zarówno przedszkolaki, jak i uczniowie, którzy chcą w łatwy sposób poznać działanie mózgu: „Wycieczka po mózgu. Sprawdź, co masz w głowie” oraz „Co robimy, gdy śpimy. Dlaczego trzeba odpoczywać”. Obie wyjaśniają jak niesamowicie ważna jest równowaga między pracą i odpoczynkiem, jak niesamowicie ważne jest wszystko to, co robimy.

„Wycieczka po mózgu” wprowadza nas do świata naszego ciała i pokazuje jak niesamowicie ważny jest u każdy element. Na początku poznajemy takie pojęcia jak komórka, później przyjdzie kolej na neurony, rdzeń kręgowy, nerwy, impulsy elektryczne, kora, receptory, zmysły, mięśnie, móżdżek, hipokamp, ciało migdałowate, akson, dendryty, synapsa. Jak widzicie słownictwo jest naprawdę profesjonalne i bogate. Po świecie naszego mózgu oprowadza czytelników Tymek będący młodym neuronem muszącym poznać różnorodne środowiska, aby odnaleźć swoje docelowe miejsce. Jego spacer po różnych obszarach staje się pretekstem do pokazania funkcji tych miejsc. Całość zakończona ilustracją pozwalającą na poznanie układu nerwowego.
„Co robimy, gdy śpimy” to świetna kontynuacja „Wycieczki po mózgu”. Sen wydaje nam się marnowaniem czasu. Prawda jednak jest taka, że nasz mózg i organizm potrzebują wytchnienia, aby uporządkować wszystkie doświadczenia. Do książki wchodzimy, kiedy neuron Tymek pracuje nad skomplikowaną rzeźbą. W tym czasie powoli zapada zmrok i Zosia (organizm, którego częścią jest nasz bohater) powoli przygotowuje się do snu. Spanie stanie się pretekstem do wprowadzenia do świata takich pojęć jak kora czołowa, sen, układ limfatyczny, fale mózgowe, REM, EEG, sny, koszmary, somnambulizm, a na koniec dowiemy się najciekawszych rzeczy o spaniu. Tymek należy do pracowitych neuronów i nie chce przerwać swojej pracy. Dowiaduje się jak niesamowicie ważny jest taki odpoczynek. Dowiemy się też, że różne zwierzęta odpoczywają w różny sposób. Matteo Farinella dużo miejsca poświęcił śnieniu. Widzimy jak niesamowitym zjawiskiem/doświadczeniem ono jest.
Publikacje bardzo przystępne, pięknie ilustrowane. Obie mają ten sam styl ilustracji i świetnie się uzupełniają. Jedna pozwala przyjrzeć się mózgowi w czasie dziennej aktywności, a druga zrozumieć jak on działa, kiedy śpimy. Dowiemy się też w jaki sposób monitoruje się jego pracę. Całość dopełnia matowa, kartonowa okładka i bardzo dobrze zszyte strony.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz