Etykiety

wtorek, 12 września 2023

"Naukomiks": "Wielcy filozofowie", "Mitologia Greków i Rzymian" i "Skały i minerały"


„Naukomiks” to fantastyczna seria, po którą chętnie sięgamy, ponieważ jestem wielką miłośniczką przemycania wiedzy w prostej i przystępnej formie. O ile książki z ilustracjami często wydają się takimi, które mogą wpisywać się w publikacje popularnonaukowe to Komiksy już nie bardzo. Ich czytanie wydaje się niezobowiązującym, lekkim zajęciem nic nie wnoszącym do życia czytelnika poza rozrywką. Nic bardziej mylnego. Popularyzatorzy wiedzy coraz częściej korzystają z tej formy, aby przemycić czytelnikom sporą dawkę informacji oraz rozbudzić zainteresowanie nauką, otaczającym nas światem. Patrząc na bogactwo publikacji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży zazdroszczę, że w czasach mojego dzieciństwa nie było takich książek i różnorodnych zajęć. Autorzy materiałów prześcigają się w sposobie przyciągnięcia widza i czytelnika. I myślę, że robią to dobrze, ponieważ bardzo dużo młodych odkrywców sięga po różnorodne materiały. Moja córka jest jedną z takich czytelniczek. Tworząc publikacje popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży i sięgając po nie trzeba pamiętać, że nic tak skutecznie nie przyciąga dziecięcej i młodzieżowej uwagi jak komiksy. Jak wykorzystać ten fakt do przemycania informacji naukowych? Wydawnictwo Nasza Księgarnia ma na to sposób: przetłumaczyło wspomnianą bardzo popularną serię „Science Comics”, w której możemy znaleźć opowieści o dinozaurach, rekinach, zjawiskach cieplarnianych, wodzie, kotach, psach, drapaczach chmur, niedźwiedziach polarnych, robotach, psach, chorobach, maszynach latających, nietoperzach, rafach koralowych, samochodach, kosmosie, skałach, filozofach, mitologii i na wiele innych tematów. Tematyka jest szeroka i różnorodna. Do tego seria się rozrasta, ponieważ każdy tom jest autorstwa specjalisty w danej dziedzinie, a treści skonsultowano z naukowcami, dlatego mamy pewność, że nasze pociechy mają do czynienia z wiedzą, a nie uprzedzeniami czy przekonaniami. Do tej pory na polskim rynku pojawiły się trzy tomy: „Dinozaury. Skamieliny i pióra”, „Rekiny. Najlepsi myśliwi w przyrodzie”, „Roboty i drony”, „Koty. Natura i wychowanie”, „Samochody i ich fascynujące silniki” i „Układ Słoneczny”, „Psy. Od drapieżników do obrońców”, „Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu”, „Mitologia Greków i Rzymian”, „Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy”.
Ostatnio trafiły do nas aż trzy publikacje z serii. Dzięki nim udaliśmy się do świata starożytnych bogów, przyjrzeliśmy skałom i mogłam wprowadzić córkę do świata mojej dziedziny, czyli filozofii.
Każdy tom otwiera wprowadzenie, czyli przybliżenie tego, o czym będzie określony komiks. Później stopniowo poznajemy ważne pojęcia i zjawiska.
„Wielcy filozofowie. Prawdziwi mędrcy to buntownicy” są autorstwa Chiary Pastorini, francuskiej filozofki, animatorki i nauczycielki filozofii. Zajmuje się propagowaniem wiedzy o filozofii. W jej książce znajdziemy przegląd najważniejszych filozofów, ich postaw, poglądów, sposobu myślenia od czasów starożytnych do najnowszych. Do tej ważnej dziedziny intelektualnej wprowadza w ciekawy sposób. W książce znajdziemy ciekawe i poruszające wyobraźnię porównania i aktualne skojarzenia. Dzięki lekturze czytelnicy uświadamiają sobie jak ważne jest nieszablonowe myślenie, jak bardzo wychodzenie poza utarte schematy przyczyniło się do postępu. Proste ilustracje Percevala Barriera bardzo dobrze współgrają z podsuniętymi przez autorkę treściami. Do tego są motorem napędzającym humor.
„Mitologia Greków i Rzymian” to praca Sandriny Mirzy, historyczki specjalizującej się w antyku. W książce znajdziemy najważniejsze opowieści, czyli poznamy podania dotyczące powstania świata, genealogię greckich i rzymskich bogów oraz herosów oraz ich życiorysy. Dwadzieścia trzy krótkie opowieści pomogą w lepszym poznaniu wzorców kulturowych. Uświadomimy sobie jak bardzo te opowieści nadal są obecne w literaturze i sztuce, możemy dokładnie poznać ich pierwotne wersje. Na początku znajdziemy drzewo genealogiczne, które pozwoli nam w zorientowaniu się powiązań między bohaterami. Ze względu na to, że jest to publikacja zabierająca młodych czytelników do świata religii (co prawda wymarłej, ale jednak) mamy tu sporo przemocy i rozlewu krwi. Moją uwagę zwróciły przede wszystkim dość wymowne ilustracje Clotki (Clotilde Szymanski), wśród których znajdziemy takie brutalne sceny jak wyłupianie sobie oczu przez Edypa czy Zeusa wyrzucającego noworodka do wody, bo nie chce kulawego syna albo zjadanie dzieci przez ojca bogów. Takie brutalne sceny mogą być szokujące dla młodszych czytelników, a w przypadku starszych warto ich użyć jako punktu wyjścia do dyskusji o dyskryminacji.
„Skały i minerały. Od jaskiń do kosmosu” powstał przy współpracy Andy’ego Hirscha z Lauren Neitzke Adamo, geolożki z Muzeum Geologii Uniwersytetu Rutgersa. Tym razem wiedza wpleciona jest w trzymającą w napięciu akcję. Sedona poszukuje asystenta, który będzie dostarczał jej ciekawe skały. Wally pokazuje jej swoje najnowsze znalezisko w nadziei, że w końcu zakwalifikuje się na stanowisko. Jest młody, zaangażowany i żądny wiedzy. Znaleziony przez niego odłamem jest pretekstem do opowiedzenia przez Sedonę historii zaczynającej się 13,7 miliarda lat temu, czyli w czasach Wielkiego Wybuchu. Dowie się jak wiele procesów zaszło na Ziemi i w kosmosie, jak bardzo historia skał łączy się z dziejami kolejnych istot żywych pojawiających się na naszej planecie. Do tego pozna budowę Ziemi, przyjrzy się zapadliskom, wulkanom, skałom spadającym z kosmosu, górom, jaskiniom, lodowcom, kontynentom, skamieniałościom, uskokom warstw, złożom minerałów. Przy okazji dowiemy się, w jaki sposób powstały różne złoża, skąd się wzięły i czym są planetozymale, jak wygląda dno oceanu i jak powstają wielkie elementy krajobrazu. Nie zabraknie tu też tematu nieszczenia skał, wpływów różnych czynników na ukształtowanie terenu.
Wszystkie książki z serii „Naukomiks” to niepozorne lektury pełne ilustracji. Wejście w ich treści zaskakuje czytelnika ogromem przekazywanych informacji nieograniczających się do zamieszczenia ilustracji przybliżających nam wygląd zwierząt, maszyn, planet, opisu ich funkcji, ale zawierających też  sporą dawkę informacji o tym, z jakimi problemami mieli do czynienia naukowcy, w jaki sposób rywalizowali ze sobą, a także pokazaniem jak bardzo kobiety - mimo dyskryminacji – były zaangażowane w naukową pracę, dopracowywanie ważnych projektów. Poznamy znaczenie wkładu każdego z nas w ogólny postęp, a to sprawia, że czytelnik czuje się w pewien sposób odpowiedzialny za zdobytą wiedzę.
Całość barwna, pełna przyciągających wzrok ilustracji, niedługich informacji zachęcających do lepszego poznawania. Bardzo dobrze zszyte strony oprawiono w solidną okładkę, dzięki czemu książka jest estetyczna i trwała.
Osobiście jestem zachwycona książkami. Myślę, że lektura będzie przydatna w edukacji przedszkolaków oraz uczniów szkoły podstawowej, a nawet licealistów. Po te książki może sięgnąć każdy, kto chce sobie odświeżyć wiedzę lub po prostu poznać podstawy określonej dziedziny. Zdecydowanie polecam.





















Brak komentarzy:

Prześlij komentarz