poniedziałek, 21 listopada 2016

Dieter Braun "Galeria dzikich zwierząt. Południe"https://sklep.egmont.pl/ksiazki/wszystkie/p,galeria-dzikich-zwierzat-poludnie,15196.html
Dieter Braun, Galeria dzikich zwierząt. Południe, tł. Agnieszka Hofmann, Warszawa "Egmont" 2016
„Galeria dzikich zwierząt” Dietera Brauna to książka podbijająca serca czytelników artyzmem i prostotą informacji. Niezwykłe obrazy przemawiające do wyobraźni dorosłych o dzieci staną się doskonałym materiałem edukacyjnym. Dzieci poznają wiele niepopularnych gatunków zwierząt żyjących na południe od nas. Do tego dowiedzą się, gdzie dokładnie one występują. Całość podzielono na pięć głównych rozdziałów: Afryka, Ameryka Południowa, Azja, Australia, Antarktyda. Każde dwie są siadujące ze sobą strony tworzą współgrającą treść. Czasami na nich występuje jedna duża ilustracja, ale nie jest to regułą, ponieważ nie brakuje sąsiadujących stron, na których każda jest przestrzenią do innego zwierzęcia. Większość gatunków krótko opisano, zawarto podstawowe informacje, a w przypadku niektórych ograniczono się do samej nazwy, co w przypadku przedszkolaka może być wystarczające, a w przypadku ucznia zachęcać do własnego poszukiwania informacji na temat nowo poznanych zwierząt.
Na początku książki znajdziemy mapę świata z „cieniami zwierząt”. Dzięki temu młodzi czytelnicy mogą poznać nazwy kontynentów, a po zaawansowanej lekturze odgadywać do kogo należy konkretny cień. To pomoże nam w rozwijaniu koncentracji i inteligencji u dzieci. Ćwiczenia z cieniami mogą być też doskonałym materiałem terapeutycznym w przypadku osób starszych.
Na końcu książki znajdziemy piękny spis treści, który doskonale wpisuje się w potrzeby młodych odbiorców: każde zwierzę zilustrowane i podpisane z odesłaniem do konkretnej strony. Taka lista może być też idealnym materiałem do poznawania samych nazw i lepszemu usytuowaniu zwierząt na mapie świata oraz będzie doskonałą ściągą pomagającą na weryfikację cieni z początku książki.
Każdy rozdział zaczyna się od mapy kontynentu i umieszczeniu na nich najważniejszych zwierząt, z którymi nam się on kojarzy. W każdym rozdziale jednak znajdziemy dużo więcej gatunków, co pozwoli nam na lepsze poznanie przyrody w danym regionie świata.
Całość jest estetyczna, przyciąga uwagę dzieci, a książkę wzbogacono o piękny plakat, który może ozdobić ściany dziecięcego (ale nie tylko) pokoju. „Galeria dzikich zwierząt” to lektura nie tylko dla dzieci. Ze względu na jej stronę estetyczną stanie się ona estetycznym uzupełnieniem naszej biblioteki i pozwoli na poszerzanie wiedzy o świecie zwierząt. Solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony, solidny papier, piękna kolorystyka, lekkie wprowadzenie dzieci w świat kubizmu sprawiają, że lektura stanie się nie tylko źródłem wiedzy, ale pozwoli na poszerzanie wrażliwości estetycznej.
Myślę, że książka nie ma odbiorcy ograniczonego w ramach czasowych, ponieważ poza informacjami jest to przede wszystkim zbór niezwykłych obrazów, którymi można by ozdobić dziecięcy pokój lub mieszkanie. Załączony do książki plakat wynagradza nam to, że nie każda strona jest takim plakatem. Lekturę przede wszystkim polecam małym miłośnikom przyrody. Książka będzie doskonałym materiałem do poszerzania wiedzy, ćwiczenia koncentracji, materiałem terapeutycznym.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz