piątek, 25 listopada 2016

Berenika Kołomycka "Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej"

https://sklep.egmont.pl/komiksy/autorzy-polscy/p,malutki-lisek-i-wielki-dzik-najdalej-tom-2,15171.html
Berenika Kołomycka, Malutki Lisek i Wielki Dzik. Najdalej, Warszawa „Egmont” 2016
Może nam się wydawać, że tam, gdzieś w innym miejscu, daleko od nas jest dużo lepiej, ciekawiej. Lisek i dzik myślą podobnie. Z tego powodu wyruszają w podróż. Wędrują przez łąki, pola, góry, plażę. Odkrywają nowe, nieznane im tereny, zwierzęta, rośliny. Doświadczają nowych uczuć. Pewnego dnia trafiają na plażę, gdzie poznają foki. Życie nowopoznanych przyjaciół także opiera się na wędrówce, tęsknocie za idealnym miejscem, którego tak naprawdę nie ma, ponieważ nie potrafią cieszyć się tym, co mają.
„Malutki Lisek i Wielki Dzik” to piękny, bardzo filozoficzny komiks dla dzieci. Historia lisa i dzika pozwala na opowiedzeniu dzieciom o ciągle rosnących pragnieniach, dążeniach do zdobycia czegoś niedoścignionego i kiedy już wydaje się, że bohaterowie będą zadowoleni oni szukają dalej. Dopiero kontakt ze zwierzętami kierującymi się podobnymi wartościami przynosi refleksję: idealne miejsce to dom, w którym czują się szczęśliwi. Komiks pomaga najmłodszym zrozumieć podsycane pragnienia, rozwijające się marzenia i ciągłe dążenie ludzi do poprawiania otoczenia, gonienia czegoś nieuchwytnego. Autorka pozbywa się moralizowania. Ograniczenie się do opowiedzenia przygód dwóch zwierzaków będących przyjaciółmi razem pokonującymi wszelkie przeszkody, cieszącymi się życiem wydaje się podkreślać, że ważne są relacje z innymi. Ci inni mogą nam towarzyszyć we wszystkich przygodach, ale mogą też jak foki opuszczać i wędrować własną drogą.
Graficznie komiks zachwyca młodych czytelników. Berenika Kołomycka wykorzystała niepowtarzalność obrazów malowanych akwarelami. Dzięki temu ilustracje są miękkie, magiczne.
Komiks polecam przedszkolakom i uczniom nauczania początkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz