środa, 23 listopada 2016

Małe sudokuMałe sudoku, il. Piotr Kozera, Warszawa „AWM” 2013
Wśród wielu rad dotyczących rozwijania inteligencji i koncentracji można trafić na plusy rozwiązywania sudoku, czyli łamigłówki liczbowej pochodzącej z Japonii, gdzie powstała w latach 60 XX wieku. W kolejnym dziesięcioleciu podbijała już Europę i Amerykę. Do tego typu zabawy odniesiono się bez entuzjazmu. Tradycyjne sudoku składa się z kwadratu 9 na 9, który podzielono na 9 mniejszych kwadratów (3 na 3). Podział oznacza się grubą linią, aby łatwo było dostrzec, czy w każdym wierszu, kwadracie i kolumnie cyfry się nie powtarzają.
Zawsze wydawało mi się, że wprowadzanie dziecka w świat sudoku to bardzo skomplikowana sprawa. Trzeba nauczyć dostrzegać wiele rzeczy, myśleć logicznie. Spostrzegawczość i koncentracja są tu dwoma bardzo ważnymi cechami.
Jakiś czas temu do naszego domu trafiło „Małe sudoku. Poziom 4x4”. Okazało się, że połączenie obrazków z naklejkami i rebusem jest doskonałą metodą wprowadzania tego typu zadań rozwijających spostrzegawczość, uczącą logiki oraz pomagającą w analizowaniu zadań. Na każdej stronie dzieci znajdą jedno zadanie. Rozwiązanie go zależy od stopnia znajomości zasad, poziomu koncentracji i inteligencji przedszkolaka. Pierwsze rebusy rozwiązywałyśmy trzy razy dłużej niż ostatnie.
Sudoku w wersji dla dzieci jest interesującą propozycją zabawy. Materiał doskonale sprawdzi się jako element terapii.
Całość oprawiono w elastyczną, ale tekturową, śliska okładkę. Piękne ilustracje, ładna kolorystyka, błyszczący papier i naklejki sprawiają, że dzieci chętnie sięgają po zadania.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz