wtorek, 15 listopada 2016

Janina Porazińska "Pamiętnik Czarnego Noska" il. Ewa Podleśhttps://sklep.gwfoksal.pl/pamietnik-czarnego-noska.html
Janina Porazińska, Pamiętnik Czarnego Noska, il. Ewa Podleś, Warszawa „Wilga” 2016
Czy ktoś z Was lub Waszych dzieci ma swoją jedyną, ukochaną zabawkę, bez której świat nie byłby tak piękny? Czy Wasze dzieci tęsknią za swoimi towarzyszami zabaw? My mamy takiego misia i królika, bez których zasypianie jest niemożliwe. O podobnej więzi jest książka Janiny Porazińskiej. Czarny Nosek to wysłużony miś, który po latach zabaw i przygód trafia do redakcji i odpisuje dzieciom na ich listy, w których każde dziecko traktuje jak jedyną, niepowtarzalną i bardzo ważną osobę. Ciepło płynące z jego listów sprawia, że bardzo szybko staje się on popularnym pracownikiem redakcji. Z czasem dorabia się własnego „biurka”. Pogodny pluszak opowiada historię swoją i Małgosi, miała coraz więcej obowiązków w szkole i coraz mniej czasu na zabawy oraz wyprawy w świat zaniosła Czarnego Noska do czasopisma dla dzieci. Był dla niej tak ważny, że nawet nie przez moment nie pomyślała, że można go wyrzucić do śmieci. Chciała, by miał zajęcie i niósł innym radość. Ich wielka przyjaźń zaczęła się, kiedy Małgosia chodziła jeszcze do przedszkola. Małgosia bardzo długo marzyła o misiu z wystawy. Maskotka znajdowała się tam w towarzystwie wielu bardziej interesujących zabawek, przez co nie cieszyła się powodzeniem. Mimo tego ten niepozorny miś przykuł uwagę dziewczynki. Obserwowali się przez szybę i pewnego dnia Małgosia miała wystarczającą ilość pieniędzy by w końcu mogli zamieszkać razem. Czarny Nosek zajął bardzo ważne miejsce w jej sercu i życiu. Towarzyszył jej na spacerach, wycieczkach. Jednak takie wyprawy bywały niebezpieczne, przez co Czarny Nosek ciągle się gubił, zmieniał właścicielki, poznawał nowych przyjaciół, mógł zobaczyć jak żyją ludzie w różnych częściach kraju. Liczne wędrówki zaprowadziły go do juhasów, z którymi pasł owce w górach oraz na wieś, gdzie zaradnej i pracowitej dziewczynce towarzyszył we wszystkich pracach. Razem z Małgosią wyprawia się na wieś, do lasu, w góry, do parku. Każda wycieczka niesie nowe, interesujące doświadczenia, pozwala lepiej poznać świat i odkryć, że można cieszyć się z małych rzeczy tak jak Julcia, która musi w wakacje pracować, dbać o młodszego brata i zajmować się zwierzętami.
Każda opowieść to niedługi rozdział powiązany z wcześniejszymi, przez co mogą być czytane autonomicznie, ale jednocześnie traktowane jako rozdział powieści. Narratorem jest główny bohater, czyli mały miś, w którego opowieściach wiele jest optymizmu i humoru, ale nie brakuje też grozy zmieszanej z zaciekawieniem.
„Pamiętnik Czarnego Noska” wzbogacono niewielką ilością ładnych i przyciągającymi dziecięcy wzrok ilustracjami doskonale odzwierciedlającymi treść. Ewa Podleś stosuje prostą kreskę, przez co ilustracje są estetyczne i łatwe do naśladowania przez dzieci, co w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym jest bardzo ważnym elementem edukacji, ponieważ zachęca do odwzorowania ilustracji. Twarda oprawa, śliski papier, bardzo dobre szycie i klejenie stron sprawiają, że jest to książka estetyczna, miła w dotyku. Odpowiednie rozmieszczenie tekstu oraz duża czcionka zachęcają uczniów do samodzielnego czytania o wielkim przyjacielu Małgosi, która poszła do szkoły, ma nowe obowiązki, ale jednocześnie ciągle pamięta o swoim kochanym misiu.
Janina Porazińska stworzyła piękną opowieść o relacji zabawki z dzieckiem. Miłość, oddanie, ufność, otwartość oraz chęć poznawania świata pozwalają na nawiązanie nowych znajomości. Książkę polecam wszystkim przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz