wtorek, 15 listopada 2016

Zofia Stanecka, Maria Środoń (zadania) "Fredek i koło fortuny" il. Marta Szudygahttps://sklep.egmont.pl/ksiazki/edukacja/p,fredek-i-kolo-fortuny,15131.html
Zofia Stanecka, Maria Środoń (zadania), Fredek i koło fortuny, il. Marta Szudyga, Warszawa „Egmont” 2016
Opowieści o Fredku są doskonałą lekturą dla małych miłośników kosmitów i robotów. Fryderyk Epsilon Dwudziesty to niezwykły bohater. Na ziemię trafia przypadkowo. Awaria statku kosmicznego zmusiła go do awaryjnego lądowania na Ziemi – planecie dość dziwnej, ponieważ jej mieszkańcy nie znają tak rozwiniętej technologii, z jaka on ma do czynienia. Podstawowe umiejętności jakie zdobył pozwalają mu samodzielnie naprawiać statek. Problem polega na tym, że nie ma części zamiennych. Aby znaleźć coś przydatnego udaje się na wysypisko. Ku swojemu zaskoczeniu odkrywa, że wszystkie śmieci są ze sobą zmieszane, a nie tak jak u niego posegregowane. Zaczyna żmudną pracę selekcjonowania śmieci, poszukiwania ważnych dla niego elementów.
W tym czasie Igor (syn posterunkowego) obmyśla plan ewakuacji z domu, dzięki czemu uniknie sprzątania oraz pilnowania kur. Ucieczka kilku staje się impulsem do jazdy rowerem i przeprowadzenia śledztwa dotyczącego nowego mieszkańca okolicy. Spostrzegawczy Igor dzień wcześniej dostrzegł obcego (czyli Fredka) w towarzystwie Jagody (córki bibliotekarza).
„Fredek i koło fortuny” to opowieść o tropieniu, niesieniu pomocy, dobrej zabawie i nawiązywaniu nowych znajomości. Początkowo zły bohater (Igor) okazuje się być jedynie wścibskim chłopcem szukającym interesujących zajęć w czasie nudnych wakacji. Jagoda i jej rodzina pozwalają mu na spędzenie pięknych chwil.
Książkę wzbogacono w zadania autorstwa Marii Środoń. Zadanie czytelników to liczenie, segregowanie, uzupełniania ciągów, dopasowywania ilustracji do cienia. Nie zabraknie też kolorowanki, zabaw z figurami geometrycznymi oraz naklejkami, labiryntów, zagadek sprawdzających czy dziecko uważnie czyta/słucha.
Na końcu książki znajdziemy krótką informację o Pitagorasie, jego twierdzeniu, naklejki do wykorzystania w zadaniach oraz dyplom do zrobienia. Interesująca opowieść Zofii Staneckiej oraz duża czcionka zachęcają najmłodszych do czytania opowieści. Całość wzbogacono interesującymi ilustracjami Marty Szudygi, która doskonale oddaje treść tekstu. Młodszym czytelnikom takie uzupełnienie pozwala skupić się na książce, a starszym urozmaica lekturę.
Książka będzie doskonałym materiałem zachęcającym dzieci do zabawy z liczbami, obrazami, figurami. Zadania dostosowane do wieku i podane w formie rozbudzającej ciekawość, pozwalającej na rozwiniecie inteligencji oraz zdobycie wiedzy.
Lekturę polecam przedszkolakom oraz uczniom nauczania początkowego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz