środa, 2 listopada 2016

Iwona Brylińska "Nasze przedszkole. Piotrek umie się dzielić" il. Marta Drapiewskahttp://bonito.pl/k-90559299-nasze-przedszkole-piotrek-umie-sie-dzielic
Iwona Brylińska, Nasze przedszkole. Piotrek umie się dzielić, il. Marta Drapiewska, Warszawa „Wilga” 2016
Przedszkole to miejsce interesującej zabawy, pełne możliwości oraz kompanów do realizowania pomysłów. Bywają jednak takie sytuacje, że dzieci nie chcą się dzielić. Nigdy nie dzieje się to bez przyczyny: jedne boja się, że stracą ulubioną zabawkę, inne nie pozwalają włączać się do zabawy w odpowiedzi na wcześniejsze zachowanie rówieśników. Warto dzieciom wiele rzeczy wytłumaczyć i pozwolić im samodzielnie rozwiązywać konflikty. Książka Iwony Brylińskiej „Nasze przedszkole. Piotrek umie się dzielić” jest właśnie o problemach związanych z nieumiejętnością uczestniczenia w zabawie.
Piotrek i Olek dogadują się bez słów. Wszystkie realizowane pomysły są opracowywane przez nich. Każdy dba, aby kolega dobrze czuł się w czasie zabawy. Tym razem budują znakomity tor wyścigowy. Świetną zabawę przerywa im Janek. Chłopcy nie godzą się na jego towarzystwo w zabawie. Pani przedszkolanka nie zmusza Piotrka i Olka, aby pozwolili bawić się Jankowi. Wyjaśnia jednej o drugiej stronie konfliktu dlaczego warto się dzielić. Pozostający z boku Janek obserwuje zabawę chłopców oraz dołączenie do zabawy dwóch innych kolegów. Dzięki podpowiedzi pani udaje mu się do nich dołączyć. Teraz wszyscy są radośni i cieszą się wspólnymi pomysłami.
Umiejętność współpracy, dzielenia, akceptowania pomysłów jest bardzo trudną zdolnością, nad którą musimy pracować całe życie. Odpowiednie wzorce, możliwość samodzielnego rozwiązywania konfliktów bez używania przemocy fizycznej i słownej owocuje po latach. Złośliwy chłopiec bardzo szybko odkrywa, że niczego nie zdziała terroryzując kolegów i egoistycznie zagarniając swoje i przedszkolne zabawki. Opowieść będzie bardzo pouczająca dla dzieci, które mają problem z nawiązaniem przyjaznych relacji z otoczeniem, nie potrafią się dzielić, nie akceptują kolegów i koleżanek. Książka Iwony Brylińskiej jest przemyślana i pokazuje młodych czytelnikom pozytywne wzorce zachowania.
Całość wzbogacono pięknymi, prostymi ilustracjami Marty Drapiewskiej. Dzięki prostocie i użyciu ciepłych kolorów oraz pokazanie dziecięcego świata lektura przyciąga młodych czytelników. Całość bardzo dobrze zszyto, oprawiono w solidną oprawę, dzięki czemu jest to książka trwałą. Śliskie strony, piękne kolory, ilustracje na cała stronę, duża czcionka oraz niewielka ilość tekstu na stronie pozwalają na przyciągnięcie uwagi małych czytelników.
Czytanie o problemach bardzo bliskich dzieciom jest bardzo ważnym elementem wychowawczym. Pozwala na budowanie autorytetu, zachęca do rozmów z opiekunami lub rodzicami, rozwija więzi bliskości oraz pomaga w kształtowaniu właściwych postaw, od których często zależy sukces naszych dzieci. Zrozumienie i możliwość podzielenia się punktem widzenia dziecka sprawia, że zaczynamy lepiej rozumieć ich intencje i mniej radykalnie osądzać tylko razem szukać rozwiązania wielu konfliktów, które nawet w najmniejszej (nawet, kiedy w zabawie uczestniczy dwoje dzieci) grupie powstają. Jeśli nie ma możliwości uniknięcia ich to warto nauczyć podopiecznych inteligentnego rozwiązywania takich konfliktów.
Lekturę polecam wszystkim przedszkolakom. Wzorce zaprezentowane w opowieści przydadzą się zarówno tym potrafiącym się dzielić i bawić z innymi, jak i tym, dla których zabawa to realizacja ich własnego planu.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz