środa, 23 listopada 2016

"Statki. Blok rysunkowy. Pomyśl, narysuj, pomaluj" il. Artur Nowicki


http://nk.com.pl/statki-blok-rysunkowy/2362/ksiazka.html
Statki. Blok rysunkowy. Pomyśl, narysuj, pomaluj, il. Artur Nowicki, Warszawa „Nasza Księgarnia” 2016

Wydawnictwo Nasza Księgarnia wydało interesującą serię książek dla przedszkolaków „Opowiem, ci mamo”. Każda lektura przybliża dzieciom inny fragment otoczenia. W naszym domu gościły auta, samoloty, żaby, narzędzia i pszczoły. Bogate i interesujące ilustracje przyciągały nie tylko moją córkę, ale i jej kolegów oraz koleżanki w przedszkolu. Dzieci bardzo chętnie znikały w ilustrowanych opowieściach, zagadkach, pomysłach na zabawę oraz niedługich informacjach. Świetnym uzupełnieniem tych lektur są tematyczne bloki rysunkowe rozwijające wiele umiejętności, a wszystko w formie zabawy.

Niedawno do naszego domu trafiała kolejna nowość z tej serii. Tym razem autorzy zabierają nas w podróż po świecie statków. Artur Nowicki z Marcinem Brykczyńskim przybliżą młodym czytelnikom historię statków. Pojawią się tam różne modele, które mali kolekcjonerzy mogą później narysować na kartkach. Informacje o nazwach statków oraz czasie i miejscu, w którym ich używano sprawią, że pod pozorem oglądania interesujących ilustracji dzieci poznają wycinek historii i mogą stać się prawdziwymi ekspertami w tej dziedzinie. Nie zabraknie też wizyty w stoczni. Tam pracowite narzędzia, pojazdy i łodzie budują duże okręty. Każdy element musi pasować i być umieszczony zgodnie z planem (opisem). Gotowy okręt może wypłynąć z portu. Co taki wielki statek mieści w sobie. Przekonajcie się sami.

Po wstępnym zapoznaniu się z historią, budową i przeznaczeniem różnych łodzi przyjdzie czas na ćwiczenie spostrzegawczości oraz koncentracji przez wyszukiwanie elementów na ilustracjach, poszukiwanie różnic. Po tej umysłowej rozgrzewce możemy pomóc statkom pływającym po zamarzniętym morzu. Może nam się wydawać, że takie zimne klimaty są dość niebezpieczne i zamarzymy o przeniesieniu w nieco cieplejsze. Tam z kolei spotkamy najprawdziwszych piratów. Zamiłowanie do morza zmusza ich do rywalizacji, grabienia, aby nie musieć schodzić na ląd. Po tej rozrywce czeka czytelników zgłębianie bardzo poważnych problemów. Dowiedzą się jakie zagrożenia występują w morzach i oceanach, dlaczego ryby i inne zwierzęta giną. Ta ilustracja może stać się pretekstem do opowiedzenia dzieciom jak bardzo ważna jest segregacja śmieci, dbanie o to, aby odpady lądowały w koszy na śmieci, a nie na trawniku lub plaży.

Po ekologicznej przygodzie nie zabraknie też okrętów, które fascynują wiele dzieci: okręty wojskowe. Dowiedzą się co poza walką robią takie statki, do czego są wykorzystywane. Na kolejnych stronach znajdziemy bardzo uproszczoną mapę świata, dowiemy się o pierwszych podróżach i odkryciach. Następnie zostaniemy przeniesieni w świat żeglugi śródlądowej, by wypłynąć do portu.

Urok książki „Opowiem ci, mamo, co robią statki” polega na ożywianiu otoczenia. Każdy okręt czy łódka nabierają cech. Jedne są uśmiechnięte, inne złe, jeszcze inne zmęczone, zapracowane. Tu nikt się nie leni. Nawet piknik statków jest miejscem pełnym gwaru.

Sukces tej książki (podobnie jak innych z tej serii) polega na interesujących i atrakcyjnych dla dzieci ilustracjach. Niesamowite bogactwo kształtów staje się dla młodych czytelników inspiracją do tworzenia własnych rysunków oraz opowieści. Lektura zachęca do opowiadania, snucia zawiłych opowieści o przygodach statków, dzięki czemu pomogą w ćwiczeniu umiejętności językowych. Wielkim plusem książki jest solidna oprawa. Kartonowe strony bardzo dobrze sklejone sprawiają, że mogą po nią sięgnąć już dzieci siedzące i będą z niej korzystać przez kilka lat.

Uważam, że „Opowiem ci, mamo” to seria bardzo interesująca i polecam wszystkim dzieciom od drugiego do szóstego roku życia. Statki to obowiązkowa lektura dla wszystkim miłośników okrętów, piratów, wypraw morskich.

Uzupełnieniem tej interesującej i wciągającej lektury jest równie ciekawy blok rysunkowy zachęcający dzieci do łączenia technik artystycznych. Wśród wielu interesujących zadań będących doskonałym uzupełnieniem książki znajdziemy ćwiczenia polegające na rysowaniu, kolorowaniu, łączeniu kropek, szukaniu różnic, pokonywaniu labiryntów, składaniu statków, rysowaniu olbrzymich fal, tworzeniu własnych puzzli, rozwiązywaniu łamigłówek. Po drugiej stronie kartki z zadaniem mali odkrywcy znajdą ciekawostki dotyczące statków, mórz, oceanów. Nie zabraknie też interesującej planszówki pozwalającej wprowadzić przedszkolaków wprowadzić w świat gier i zachęcającej do tworzenia własnych, niepowtarzalnych planszowych morskich wypraw. Wśród wielu pomysłów na zabawy nie mogło też zabraknąć robienia statków z papieru.

„Statki. Blok rysunkowy” to podobnie jak „Samolotowy blok rysunkowy” i „Żabawny blok rysunkowy” zeszyt pełen ćwiczeń, zmieniających naukę i kształcenie umiejętności w zabawę. Rysowanie szlaczków, kształtów, dorysowywanie elementów, zauważanie różnic, sprawdzanie wiedzy dzięki temu zestawowi zadań staje się zabawą. Mali odkrywcy muszą samodzielnie zaprojektować głębiny morskie, zwiedzić świat, ćwiczyć spostrzegawczość, rozwijać umiejętność odzwierciedlania rysunków, wymyślać rzeczy, które przewozi można wyłowić z morza, znaleźć przeprawę przez lodowce lub skały (labirynt), i wiele innych ćwiczeń rozwijających spostrzegawczość, twórcze podejście, utrwalających cyfry, Całość w formie miłej zabawy i z możliwością zdobywania kolejnych stopni wtajemniczenia, po których uzyskuje się stopień specjalisty od statków, co można potwierdzić załączonym do ćwiczeń dyplomem - odznaką.

Każda strona z zadaniem zawiera informacje, które pozwolą rozszerzyć wiedzę. Dzięki łatwo wyrywanym kartkom młody odkrywca może wywiesić swoje prace na ścianach swojego pokoju.

Blok polecam małym miłośnikom statków.






Brak komentarzy:

Prześlij komentarz