czwartek, 31 sierpnia 2017

Katarzyna Georgiou "Dziecięcy świat" il. Ziemko Issel

Katarzyna Georgiou, Dziecięcy świat, il. Ziemko Issel, Katarzyna Georgiou, Wrocław „Eurosystem”
Katarzyna Georgiou należy do tych twórców, którzy korzystając z codziennych doświadczeń, obserwacji oraz zdobywanej wiedzy przenoszą je w świat swojej twórczości, z tego powodu jej kolejne tomiki poruszają ważne dla niej sprawy. „Dziecięcy świat” to wynik wrażliwej obserwacji prac syna i współuczestniczenia w kolejnych etapach poznawania otoczenia. Dziecięca ekspresja, twórczość i proste - ale nieschematyczne – spojrzenie stają się zaczątkiem bogatej galerii prac z jednej strony wychodzącej poza kanony, a z drugiej pozwalającej nieco inaczej spojrzeć na wiele rzeczy stają się inspiracją dla jego matki.
„Dziecięcy świat” to twór wspólny: matki i syna, którzy wychodząc naprzeciw siebie poszukują wspólnego punktu i jednocześnie podążanie za dziecięcym spojrzeniem, próbą uchwycenia go w słowa, ubrania w wiersze. Z tego powodu każdemu utworowi towarzyszy zdjęcie pracy Ziemka. W tej dziecięcej twórczości z jednej strony możemy zobaczyć postępy młodego odkrywcy, a z drugiej sposób kształtowania się jego artystycznej duszy. To może pomóc nam w innym podejściu do tworów własnych dzieci, odkrywaniu, że nie zawsze trzeba wpisywać się w kanony, aby efekt końcowy był piękny, przyciągający uwagę i dawał do myślenia. Ponad to prace powstałe od trzeciego do szóstego roku życia mogą stać się inspiracją to wspólnych prac z dzieckiem. Pokazana twórczość zachęci nas do wykorzystywania różnych materiałów, widzenia w zwykłych przedmiotach ich estetycznego potencjału i zachęci do pozwalania dzieciom na swobodną twórczość. Utwory Katarzyny Georgiou współgrają z pracami syna. Prosty język, trafne obserwacje powstałe zapewne w czasie dyskusji i wspólnej pracy z dzieckiem sprawiają, że wiersze są interesującym komentarzem do niewpisanej w szablony i kanony twórczości.
Tom zawiera trzydzieści trzy utwory poruszające tematykę bliską dzieciom i będącą na wyciągnięcie ich codziennych doświadczeń. Są tam utwory o mamie, kocie, jeżu, szczurze, biedronce, czy przedmiotach z krainy fantazji: czarownicy, rycerzach, domu z plasteliny, smokach, piratach. Nie zabraknie też samoobserwacji i autoprezentacji, z jaką mamy do czynienia w wierszu „Ja”, czy też pełnego miłości i dziecięco prostego listu do matki, czy obrazu babci i dziadka, jako kogoś, kto jest dziecku bardzo bliski i potrzebny. Mały Ziemko odwołuje się też do literatury. Bohaterem jednego z rysunków jest król Aragon, postać z „Władców Pierścieni” Tolkiena.
„Dziecięcy świat” to interesująca propozycja dla młodych czytelników. Wiersze pozwolą na wzbogacenie słownictwa, a towarzyszące twórczości poetki prace syna staną się inspiracją dla dzieci. Książka przypadnie do gustu przedszkolakom.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz