Etykiety

poniedziałek, 18 sierpnia 2014

Jerzy Grzybowski "Małżeńskie temperamenty"http://www.mwydawnictwo.pl/p/1090/ma%C5%82%C5%BCe%C5%84skie-temperamenty
Jerzy Grzybowski, Małżeńskie temperamenty, Kraków „wydawnictwo m” 2011
Każdy człowiek jest inny – to taka banalna oczywistość, której nie trzeba powtarzać. Drugą jest to, że każdy człowiek jest taki sam, przez co możemy na podstawie obserwacji i rozmów dowiedzieć się o człowieku więcej i go zrozumieć. W praktyce ze znajomością tych oczywistości bywa różnie. Wiedzieć nie znaczy potrafić się zastosować do nich.
Małżeństwo to specyficzny sposób relacji, w której ludzie wiele rzeczy muszą robić wspólnie, uzgadniać i być ze sobą na co dzień. Przyjaciół czy krewnych możemy widywać rzadziej niż raz w tygodniu i nasze finanse, plany, osiągnięcia nie zależą od nich (pomijając fakt bycia córeczką czy synkiem odpowiednio usytuowanej osoby).
Autor przekonuje nas, że nie ma małżeństwa, które by się nie kłóciło, a podstawą wszelkich sporów jest to, że jesteśmy dwiema oddzielnymi jednostkami. Jak więc w tej różnorodności znaleźć zrozumienie dla siebie i bliskiej osoby? Trzeba poznać siebie oraz zdobyć świadomość, w jaki sposób działa ta druga osoba. Aby móc to stwierdzić potrzebujemy odkryć, jaki ma ona temperament. Osoby, które wolno decydują nie będą nigdy w stanie podejmować szybko decyzji, a te, które robią wszystko szybko będą się męczyły podczas analizowania i wielogodzinnego dyskutowania nad tematem, który jest tego nie warty.
Wzbogacenie teorii historiami z życia daje żywy obraz ludzkiego skomplikowania i pozwala na zrozumienie czy wyrozumiałość wobec innych (nie tylko małżonka czy żony). Książka jest skierowana do osób wierzących, ale śmiało mogą sięgnąć również ci, dla których wiara jest elementem obcym w życiu. Wiele wskazówek jest uniwersalnych, wiele rad i opowieści pozwoli nam zdystansować się do własnych relacji z ludźmi.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz