Etykiety

wtorek, 5 sierpnia 2014

Renata Paulin Jarkiewicz "Po skarby Hiszpanii"

Renata Paulin Jarkiewicz, Po skarby Hiszpanii, Gdynia „novae res” 2014
Młoda, buntownicza kobieta jest kapitanem statku brytyjskiego. Troszkę to nierealne, ale z drugiej strony, jak spojrzymy na to, kto wówczas jest na angielskim tronie (Elżbieta I Tudor) to staje się troszkę realniejsze. Mimo tego mężczyźni nie są przyzwyczajeni do tej odmiennej roli kobiety, która powinna siedzieć w domu, niańczyć męża i dzieci. Twarda i zadziorna, ale jednocześnie potrafiąca podbić męskie serca dzięki swoim umiejętnościom dyplomatycznym. Miss Blood podbija nowe ziemie i zdobywa skarby na ziemiach należących do Hiszpanów, którzy pod panowaniem Filipa II zdobywają Nowy Świat. Jej relacje z Indianami są przyjazne, dzięki czemu wiele się uczy, jednak nie potrafi takich relacji wytworzyć w stosunku do znienawidzonych Hiszpanów, którzy stają się światową potęgą. Załoga Krwawej Bielizny z Miss Blood na czele przy okazji oddawania się swoim ulubionym zajęciom pomaga Anglii w przede dniu wojny z Hiszpanią prowadząc własne potyczki, zagarniając bogactwa, biorąc udział w intrygach.
„Po skarby Hiszpanii” jest typową powieścią przygodową, w której fikcja przeplata się z historią. Całość została opowiedziana z perspektywy pięknej pani kapitan, która przemierza świat, poznaje ludzi, stara się robić dobre wrażenie, której statek musi zawsze wyglądać zachwycająco, aby inni żeglarze nie wyśmiewali załogi i ich przygód.
Powieść czyta się niesamowicie szybko i mimo ilości stron nie zajmuje ona wiele czasu. Spodoba się osobom lubiącym książki ocierające się o historię, których akcja toczy się w odległych i przez to nieco egzotycznych warunkach, a do tego wokół ciągłego zmagania się z przeciwnościami losu. Nie zabraknie tu również wątku miłosnego, niebezpieczeństw i innych atrakcji towarzyszących tego typu książkom.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz